Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 4 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 13 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem

Učíme se v Třeboni: Odchov jeseterů ve středoevropských podmínkách

Marek iRybářství 6. června 2022 0 komentářů
jeseter

foto: archiv školy

Poznávání

Úbytek jeseterů z volných vod je obrovský, až absolutní. Budoucnost těchto druhů chovaných pro maso, kaviár i jako další generace je tak v uměle navozeném prostředí.

text: JS

Počátky chovu jeseterů v uměle navozených podmínkách jsou staré přes 100 let, kdy se jedinci odlovovali z volně žijících populací. První pokusy o reprodukci v akvakultuře a odchovy v Evropě a Severní Americe jsou zaznamenány už z let 1880 až 1920. Za první zemi s úspěšným odchovem a reprodukcí jeseterů se považuje někdejší Sovětský svaz a léta okolo roku 1930.

REKLAMA

Do Evropy přicházejí tyto poznatky až o několik desítek let později. Prvním evropským státem, který dokázal jesetery chovat, ale i nadále rozmnožovat, byla Itálie, kde docházelo k odchovu a umělému výtěru Acipenser transmontanus, který byl dovezen roku 1978 z USA.

Přišel zvýšený zájem o chrupavčité ryby jako ohrožený druh s možností reintrodukce zpět do volné přírody. Znalosti se neustále rozšiřovaly, metody chovu se stávaly propracovanější.

REKLAMA

Šlo o speciální krmné směsi, rozkrmování váčkového plůdku, přechod na granuláty a řízenou reprodukci v intenzivních podmínkách (hormonální analogy, aktivační roztoky aj.). Stále více chovatelům se zvláště některé druhy chrupavčitých ryb jevily jako perspektivní i pro akvakulturní chov.

jeseter
foto: archiv školy

Některé rybí farmy z konce minulého století si jesetery „vylepšovaly“ a rozšiřovaly svoji nabídku komerčních produktů. A některé farmy se dokonce na jeseterovité ryby už úzce specializovaly.

Jeseteří farmy či nabídku jeseterovitých ryb v dnešní době najdeme prakticky ve všech státech Evropy. Evropskou mocností v chovu jeseterů je Německo, poté následuje Francie, Itálie, Belgie a v posledních letech nastal velký nárůst v chovu jeseterovitých ryb v Polsku.

Odchov jeseterů v akvakultuře probíhá i u nás. Jde však pouze o výzkumný ústav FROV JU, který drží generační hejna. Nebo o soukromé osoby (podnikatele), kteří „vyrábějí“ tržní rybu, ale o rybí farmy v pravém slova smyslu nejde – s vyspělými farmami se porovnávat nedají.

Z ekonomického hlediska a konkurenčního tlaku bylo nutné pro chov jeseterů v akvakultuře vybrat druhy pouze ekonomicky a tržně atraktivní. Proto byly pro chov na jeseteřích farmách vybrány prakticky stejné druhy jeseterovitých ryb nebo jejich kříženci.

jeseter
foto: archiv školy

Cílem bylo v co nejkratší době získat kýžené produkty, maso a především kaviár. Hlavními faktory jsou tedy čas, náklady na chov a přijatelné zootechnické potřeby. Tyto podmínky splňují např. následující druhy, proto se v evropské akvakultuře chovají nejčastěji.

  • Acipenser transmontanus – Roku 1978 byl dovezen za účelem chovu z USA do Itálie a roku 1992 do Německa. Tržní hmotnost tohoto jesetera se pohybuje okolo 9–10 kg.
  • Acipenser baerii – Pochází z povodí Leny ze Sibiře. Roku 1982 byl dovezen do Francie a roku 1992 do Itálie. Je to nejčastěji chovaný druh v akvakultuře. Je zastoupen snad na všech farmách v celé Evropě. Jeho tržní hmotnost se pohybuje okolo 6–7 kg. Produkuje ale méně kvalitní kaviár.
  • Acipenser ruthenus – Je chován především v severní části Evropy. Dosahuje hmotnosti 2–3 kg. Je hojně využíván ke křížení a získávání hybridů. Pro svou poměrně brzkou pohlavní dospělost (oproti jiným jeseterovitým rybám) se hodí i k získávání kaviáru.
  • Bester – Jde o uměle odchovaného hybrida Huso huso a Acipenser ruthenus. Je chován prakticky po celé Evropě zejména kvůli kaviáru.
  • Acipenser gueldenstaedtii – Je chován v Německu a Polsku za účelem kvalitního masa a kaviáru.
REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled