Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
předevčírem
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 6 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 6 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 6 dny

Červnové Rybářství: Zubatý úsměv

Marek iRybářství 2. června 2022 0 komentářů
štika

Teď už chytám štiky jen přívlačí. Foto: Milan Tychler

Praxe

Tento měsíc bude řeč o štikách. A proč zubatý úsměv? To kvůli vzpomínce, která se odehrála před mnoha a mnoha lety, když jsem byl ještě v dětském věku.

text: Milan Tychler

Tehdy jsem zasekl svou první opravdu parádní štiku, která se chvíli po záběru prudce rozjela, vyskočila z vody, zatřásla rázně hlavou – rybka i se splávkem letěly daleko stranou – a já viděl štiku vysoko nad hladinou v celé její kráse. Měl jsem při tom silný dojem, že se mi směje…

REKLAMA

Své první štiky jsem ulovil vždy náhodně na pstruhové vodě. Chytával jsem pstruhy v řece Moravici a občas mou třpytku sebrala i nějaká kudla. Většinou to byly štičky mezi čtyřiceti a padesáti centimetry, které obývaly hlubší tůně.

štika
Na pstruhových vodách jsem chytal jen menší štičky. Foto: Milan Tychler

Bývaly tam i větší kusy, ale ty byly dost zkušené na to, aby se daly jen tak chytit na malou vláčenou nástrahu. Dnes bych je zřejmě dostal, ale tenkrát mi na to nestačily zkušenosti. O kus níž, už v mimopstruhovém pásmu, jsem často chytal tlouště, pěkné plotice, ostroretky a další ryby. Tady bylo hlouběji, byly tu i hlubší tůně a v nich i větší štiky.

REKLAMA

Jednou mi za malou třpytkou při lovu okounů vyjela krásná štika, která měla podle mého odhadu zcela jistě přes osmdesát centimetrů. Tenkrát to pro mě byla štika jako poleno a mně se až zatajil dech a rozklepala kolena. K tůni jsem pak chodil každou chvíli a neúnavně u ní zkoušel své štěstí.

štika
Chytat štiky je pořád zábava. Foto: Milan Tychler

Občas jsem ji zahlédl, jak se vyhřívá v mělké vodě u břehu. Když jsem jí zkusil nabídnout nějakou třpytku, po druhém hodu se vždy otočila a zmizela v hloubce pod smrkovým kmenem, který sem kdysi přinesla velká voda. Zřejmě už věděla, oč tu jde a těm blýskavým věcičkám se z daleka vyhýbala. Na tuhle zkušenou harcovnici jsem musel jinak.

Chvíli jsem o tom přemýšlel, ale v podstatě byla volba jen jediná. Musí se to prostě zkusit s rybkou. Tomuto způsobu lovu jsem se až dosud vyhýbal. Nebylo mi dvakrát milé nastražit na velký trojháček živou rybku. Jenže to byl asi jediný způsob, jak se zkušené rybě dostat na kobylku. Během týdne osnuji svůj plán. Špatně spím, myslím na svou rybu a nemohu se dočkat soboty. To bude den D.

Čemu jsme jako malí říkali „živé dřevo“? Jak jsem zpackal zásek obrovském štiky? Kolik velkých štik mi ještě uteklo? Proč v našich vodách štik ubývá?

To vše si můžete přečíst v novém čísle časopisu Rybářství. Na stáncích je od začátku června.

Objednat si ho od 1. června můžete také v našem e-shopu.

Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářstvímůžete si ho zařídit zde.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled