V zimních měsících mám konečně dostatek času věnovat se menším druhům ryb, které během sezony zanedbávám. Nekorunovaným králem chladných vod na mimopstruhových revírech je bezesporu jelec tloušť.
text: Zdeněk Hofman
Netuším, jak mohl ke svému poněkud hanlivému jménu přijít, vždyť jeho vzhled nemá s nadváhou pranic společného. Tloušť je elegán s protáhlým válcovitým tělem a ladné jsou i jeho pohyby, když pluje pod hladinou a hledá něco na zub.
Tloušť je velký labužník a gurmán. Někdy dokáže zhltnout úplně všechno, jindy bývá naopak vybíravý jako nejfajnovější zákazník michelinské restaurace.
Strategie lovu
Při zimních toulkách kolem řeky a potoků narazím na tlouště velmi často, ať už cíleně nebo náhodou. Začátkem sezony jsou možnosti lovu pochopitelně ochuzené o přívlač a zakázané je i nastražování rybiček.
Zbývá tedy klasická položená nebo plavaná. Šoulačku se splávkem však můžeme nahradit jednou méně používanou, a přitom velmi úspěšnou metodou. Tloušť jako rozený všežravec miluje v zimních měsících syrová játra.
Musím se přiznat, že teď, když píšu tyto řádky, si uvědomuji, že jsem lov na játra nikdy nezkoušel v létě. Možná by tloušťům šmakovaly i v teplých dnech, pravda ale je, že máme spoustu jiných možností a navíc – syrová játra se v horku jistě rychle kazí.
Proužky jater se dají nastražovat i při lovu na plavanou, mnohem napínavější je však chytání na lehko.
Příprava jater
Postup je celkem jednoduchý. Nákup jater svěřuji manželce, která se postará i o jejich zpracování. Drůbeží játra nakrájí na nudličky o rozměrech cca 2 x 3 cm. Je dobré krájet je tak, aby vždy na některé straně zůstala tužší povrchová vrstva, ve které háček dobře drží.
Určitě se vyplatí provést tuto přípravu před lovem doma. Krájení v zimě u vody moc pohodlné není, navíc bereme jen potřebné množství a zbytek zmrazíme pro příští výpravu. Velikost háčku vybíráme podle velikosti nástrahy.
Tloušť má velkou tlamu a větší háček mu vůbec nevadí. Olůvko není zapotřebí, protože játra jsou dostatečně těžká a dají se bez problému nahodit. Náčiní je ideální co nejlehčí, stačí jemný prut s malým navijákem a vlascem 0,14 – 0,18 mm.
Jdeme na ně
Játra můžeme pochopitelně nastražit i na feeder, kdy nás může překvapit záběr ryby, kterou bychom nečekali. Kromě dravců se na ně nechá zlákat cejn, parma nebo kapr.
Pokud máme náladu na experimentování, vyměníme játra za lančmít, salám a klidně i klobásu. Boilie a další nástrahy s podobnými příchutěmi se běžně vyrábějí. Játra jsou ovšem největším favoritem a chytání na lehko nám přináší to pravé vzrušení z lovu.
Splávek totiž nahradí naše prsty a špička prutu. Důležité je pochopitelně vybrat správný revír, i když tloušť dokáže překvapit téměř všude. V zimě navštěvuji s oblibou menší říčky a potoky, kde pátrám v hlubších tůních po největších, a tedy i nejchytřejších obyvatelích tlouští kolonie.
Voda bývá většinou čistá, což znamená, že dobrý rozhled mají i ryby, proto musím postupovat s největší opatrností, abych je nepoplašil, protože jsou mazané. Velmi často nejsou tloušti v čisté vodě vůbec vidět, protože leží někde pod břehem nebo v úkrytu za kamenem.
Opatrně nahodím, nejlépe až ke druhému břehu, kde je větší klid a uchopím vlasec mezi prsty. Nástraha poskakuje po dně nebo ji proud pomalu unáší. Najednou ucítím škubnutí a je jasné, že mám záběr. Ryba sousto uchopila a ujíždí pryč.
Počkám, až se vlasec napne a zaseknu. Vůbec netuším, odkud se bojovník vynořil, najednou je na scéně a není vůbec malý. Bojuje ze všech sil, ale nakonec prohrává. Měří okolo čtyřiceti čísel. Rychle napichuji další dva proužky jater a znovu nahazuji.
Jen málokdy zabere v mělké vodě na stejném místě další tloušť. Lepší je změnit místo a vrátit se až později. Je jasné, že ryby z malých vod patří oproti velkým řekám do jiné hmotnostní kategorie, to však není vůbec důležité.
Každý den, kdy může člověk vyrazit na ryby, je krásný, i když žádný rekord nepadne. To ale každý správný rybář ví.
Diskuze k článku (0)