Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
předevčírem
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 6 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 6 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 6 dny

Stále tajemní a velmi ohrožení úhoři (2)

Marek iRybářství 21. srpna 2021 0 komentářů
úhoř

foto: Zdeněk Drahokoupil

Poznávání

Stoletý úhoř novozélandský (A. diefenbachií) byl v roce 1980 zjištěn na Novém Zélandě. V Evropě jsou čtyřicetiletí úhoři říční pravidelně nalézáni v irských jezerech a ze zajetí jsou známi i úhoři starší.

text: Pavel Šimek

Když tyto podivuhodné ryby dospějí, což trvá průměrně 5 až 12 let, jikernačky jsou pak podstatně větší než mlíčňáci, takže se z nich stanou „zlatí úhoři“ Oty Pavla (taky zvaní stříbrní úhoři), což se děje koncem léta a začátkem podzimu.

REKLAMA

Nestihli jste předchozí díl? Tady je!
Stále tajemní a velmi ohrožení úhoři (1)

Oči se jim velmi zvětší, větší a silnější je i pár prsních ploutví.  Kůže ztloustne a získá kovově světlou barvu a výrazná linka odděluje tmavší hřbet od bělozlatého břicha.

A pak úhoři začínají druhou a poslední velkou cestu dlouhou asi 5 až 6 tisíc kilometrů zpět do místa svého zrození, aby tam dali v Sargasovém moři život další generaci, odkud se již nevracejí. Umírají, aby podivuhodný cyklus života úhořů začal znovu. 

REKLAMA

Kudy táhnou?

U ostatních druhů úhořů, jichž je celkem na světě známo 18 druhů, jsou cesty tahů známé jen u některých druhů, u jiných jsou známé jen částečně, nebo jsou zcela neznámé. Úhořů říčních dnes žije v přírodě jen asi 1 % jejich množství před 100 lety.

Mohou za to nesčetné překážky na jejich tahu a další změny ve vodním prostředí, které vytvořil či nechtěně způsobil člověk. Proto patří druh úhoř říční (Anguilla Anguilla) mezi kriticky ohrožené druhy podle klasifikace Mezinárodní unie ochrany přírody. Od roku 2007 existuje v Evropské unii tzv. Evropský plán obnovy populací úhoře říčního.

Podle tohoto plánu je 60 % monté, loveného v ústích velkých řek a mořských vodách západoevropského pobřeží, využito k obnově populací úhořů, k zarybňování a vysazování do volné přírody. Monté je loveno pouze profesionály, sportovním rybářům a veřejnosti je to zapovězeno.

ůhoř
foto: Zdeněk Drahokoupil

Jeden kilogram monté tvoří asi 2900 jedinců a jejich současná cena kolísá kolem 150 až 200 eur za 1 kg, může ale dosáhnout až 1000 eur. Způsob lovu monté je přísně upraven povoleným druhem užívaných sítí a lodí, omezen je výkon motoru a rychlost lodi. Pro lov monté je zapotřebí speciální povolení.

Špinavý byznys

Existují i chovy úhořů, ale úhoři se v nich nemnoží. Jsou hlavně ve Španělsku, Itálii, Řecku, Německu a v některých skandinávských zemích. Také obchodování s úhoři a jejich vývojovými stadii je upraveno Mezinárodní úmluvou o obchodování s ohroženými druhy rostlin a živočichů. Navzdory tomu bývají občas odhaleny případy porušující zásady ochrany monté v malém, ale i ve velkém.

V malém to je příležitostný drobný odlov monté pro přípravu některého oblíbeného tradičního jídla, ve velkém za to může touha po snadném zisku – jako například v roce 2014 na francouzském atlantickém pobřeží v kraji Charente-Maritime.

Zde bylo při zásahu 30 vojáků pod vedením soudní policie zadrženo sedm osob a dalších dvacet obviněno z pytláctví, ilegálního obchodu a spolupráci na této činnosti.

úhoř
foto: Zdeněk Drahokoupil

Místní podnik, který obchodoval s monté, nakupoval i nelegálně ulovené monté a prodával je pro gastronomické účely zejména do Číny. Při akci byla zabavena jedna tuna upytlačeného monté (což by představovalo asi 3 miliony budoucích úhořů), peníze, auta a jedno letadlo používané k trestné činnosti.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled