Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 16 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny

Lov kaprů s muškařským vybavením

Marek iRybářství 16. července 2021 0 komentářů
kapr na mušku

foto: Ivo Novák

Praxe

Chytat cíleně kapry na mimopstruhových vodách s muškařským vybavením se možná bude někomu zdát nemístné. K muškaření přece patří pstruhové revíry plné pstruhů, sivenů, duháků a lipanů, nebo pstruhové stojaté vody, kam se nasazují pstruzi duhoví a siveni.

text: Ivo Novák

Tam je ta správná oáza klidu a pohody, kam má rybář vyrážet s navázanou suchou muškou na ujímaném návazci, nejlépe muškařským proutkem aftma 2, aby si užil co nejvíce souboje s potočákem, který sice zřejmě nebude mít míru, ale proutek s návazcem (0,10 mm) přece jen ohne.

REKLAMA

muškařina kapr
foto: Ivo Novák

Nic nenamítám… Bude to správná připomínka. Ten, kdo bere muškaření jako životní styl a drží se tradic s tímto lovem spojenými, určitě na stojatou mimopstruhovou vodu nevyrazí zkoušet chytat kapry. To přece může s plavanou, s pruty na položenou a zřejmě bude i úspěšnější než ten, který se bude po břehu toulat s muškařským prutem.

Kaprům larvy vážek chutnají

Pravda to být nemusí. Několikrát jsem se o tom přesvědčil. Jde totiž o to, jak se rybám nástraha, byť v podobě mušky, prezentuje. A právě na jemnou prezentaci se velice dobře hodí muškařské vybavení. Na ničem jiném nejde svůdně přizvedávat larvu pakomára ode dna, nebo pomalu ladně vést bílou lurku v době kulení potěru kolem rákosin.

REKLAMA

Kapři tady hledají potravu a hodují. Stejně tak jim chutnají larvy vážek! Je to jejich přirozená potrava a s muškami nemají zrovna moc zkušeností, takže se jim nezdají nebezpečné, jako třeba něco kulatého na dně, co sice zvláštně a lákavě voní, ale představuje to nebezpečí.

Ochutná je jeden kapr, druhý dostane taky chuť, pak třetí…

Nejlépe se dá dostat kaprům na kobylku v době, kdy je voda prohřátá a kapři se pohybují pod hladinou. S pomocí polarizačních brýlí je najdete vlastně hned. Tím, že je najdeme, ještě ale vyhráno nemáme. Postávají a o nabízené nástrahy moc zájmu nejeví. Jen menší, věčně hladoví kapříci by mohli ochutnat, co jim budeme servírovat. Někdy se nechce ale ani těm.

kapr obecný
foto: Ivo Novák

Něco jiného ale je, když se ale v kaprech probudí chuť k jídlu a taky – jejich závist. Jak je na hladině něco, co jim chutná, dlouho je to v klidu nenechá. Ti z vás, kteří chodí v létě chytat kapry s plovátkem, to moc dobře znají. Stačí rybám nabídnout kousky pečiva, které poplave po hladině. Ochutná je jeden kapr, druhý dostane taky chuť, pak třetí…

Aktivita ryb upozorní ostatní, že se něco děje a najednou mají všichni chuť urvat z hladiny pro sebe co nejvíc. Jak se v rybách probudí tato mánie, jste na dobré cestě k úspěchu. Samozřejmě, že můžete napíchnout kus rohlíku a nahodit ho tam, kde se něco děje. Rohlík ale plave na hladině a kapři mlsají všude okolo.

Ideální sousto

Pro kapry je úplně ideální takové sousto, které pomalu propadává vodním sloupcem. Čím pomaleji, tím lépe. Na tento způsob jsou úplně ideální bloby. Mušky, které snad ani nic nenapodobují. Uvázané vypadají jako barevné chlupaté koule. Váží se omotáváním knotu vytvořeného z jemných vláken kolem ramínka háčku. Nic složitého…

Stačí sehnat správný materiál a sada blobů je uvázaná během chvilky. Než nasáknou vodou, plavou na hladině. Stačí je pořádně namočit a hned začnou fungovat. Nemají v sobě žádnou zátěž, a tak se velice pomalu propadávají vodním sloupcem. Zátěž obstarává vlastně jenom háček, takže je třeba volit různou sílu drátu. Na kapry raději pevnější ze silného materiálu.

Stojaté vody s obsádkou kaprů jsou věčně přikalené, a tak kapr nezkoumá, z čeho jsou uvázané. Pro něj v tu chvíli znamenají potravu. Jsou jemné, a tak když kapr blob nasaje, nezdá se mu, že by šlo o zradu. To pozná až vzápětí, když je háček na svém místě a souboj začíná.

kapr muška
foto: Ivo Novák

Ideální k lovu s bloby je plovoucí šňůra, na které jsou záběry dobře znatelné. Někdy bývají velice razantní. Kapři, kteří šmejdí pod vodní hladinou po kouskách potopeného pečiva, nasávají potravu v pohybu, proto je třeba zasekávat s citem a rybář musí být připravený na okamžitý výpad. Potopené kousky nasávají jako první. Až když už pod hladinou nic není, jdou na další kousky, které plavou na hladině.

Právě proto může být rybář s bloby úspěšnější než plavačkář s rohlíkem, který mu stále plave na hladině. Než se k rybě dostane, tak je rozmočený a když už konečně přijde řada na něj, přijde zásek do prázdna. Když se šňůra rozjede, je jasné, že nástraha je tam, kde být má.

Jako velikou výhodu vidím skutečnost, že není třeba se zdržovat s napichováním rohlíku. Blob je věčný, pokud o něj v souboji s rybou nepřijdete. Není ho třeba ani nějak rovnat. Stačí ho ulovené rybě vyndat z tlamky a okamžitě může letět zpět.

Ideální je uvázaný na háčku bez protihrotu. Menší rybu tak jednou rukou vyháknete přímo ve vodě. Hrot tady není třeba. Při souboji máte rybu na napnuté šňůře. Z háčku nespadne.

Sestava

Je velice jednoduchá. Do očka rychlospojky navážete návazec. Nemusí být ani nijak abnormálně dlouhý. Stačí na délku prutu. Na kapry je nesmysl brát návazce slabší než 0,18 mm. Když jsou ve vodě větší šupináči, raději volím návazec o síle 0,24 mm. Fluorokarbon se používat nemusí. Voda je většinou kalná.

kapr obecný
foto: Ivo Novák

Nasáknutý blob lítá vzduchem pěkně a dopadá na rozbaleném návazci. Stačí mít navázanou jednu nástrahu jako koncovou. Kdo chce, může použít na jednom návazci až tři, ale když zaberou dva kapři najednou, je jisté, že návazec roztrhají na kusy. Do sestavy lze přidat i signalizátor záběru.

Ten lze navázat na boční přívěs zhruba půl metru od mušky. Může to být muška chlebovka uvázaná ze srnčí srsti, která má velice dobré plovoucí vlastnosti a dovolí, aby blob propadl jen do určité hloubky. Lze použít i kus plovoucí hmoty. Signalizátor je mnohem jemnější při rozpoznávání záběrů. Na něm se záběry lépe pozorují. Ideální je žluté barvy. Je na hladině dobře vidět a záběr může přijít i na něj.

Prut

Na kapry není radno nosit slabé proutky, které se běžně nosí na pstruhové potoky. Aftma 5 je také málo. Od aftma 7 výš se dá už s kaprem bojovat a ryba aspoň ví, že je na háčku. Nemá cenu používat slabé vybavení a vytáčet naviják až na podklad a vodit kapra po celém rybníce.

Jestli chcete svůj proutek na pstruhy uchránit, raději ho nechte doma. Je-li ve vaší výbavě streamerový prut, nebo dokonce jezerní speciál, bude to vhodnější volba.

Kachny jsou o nervy

Lov kaprů s bloby je zajímavý a přináší pěkné zážitky. Sice je třeba s sebou k vodě vzít kromě krabičky s muškami i chlebník s kousky pečiva a trochu slušnější podběrák, ale víc už toho, kromě povinné výbavy, tahat nemusíte. Blob je jednou z mušek, na které se kapři dají chytat. Jsou samozřejmě i další způsoby. S bloby je to ale nejjednodušší. Uspějete s nimi i u jiných druhů ryb.

Když vám zbude kus chleba, nebo rohlíky, tak je rozhodně nevyhazujte. Usušte je! V létě se budou hodit. Větší kusy je dobré pokrájet na menší. Když jsou u vody kachny, tak je to někdy o nervy. Pak nezbývá než jednu chytit a ostatní se hodně rychle ztratí, ale tu chycenou hned zase pusťte.  

Jak vázat

Komu se nechce shánět materiál a vázat si nástrahy doma, tak je možné nakoupit už hotové. Nejlepší barvou je jasně žlutá, signální žlutá, zelená, popřípadě jejich kombinace. Nevím proč, ale fungují i oranžové a černé nástrahy. Když jsou kapři při chuti, je jim to asi jedno.

kapr obecný
foto: Ivo Novák

Bloby se dají vázat různými způsoby. Někdo začíná u očka háčku a šenylku obtáčí směrem k obloučku háčku a pak zpět. Dá se vázat i jednoduchá forma, kdy se přichytí konec vázací nití u obloučku háčku a točí se k očku. Je třeba vlákna pěkně rukou směřovat, aby se další ovin nepřikryl a blob zůstal pěkně chlupatý a kulatý.

Vázání se ukončí u očka vytvořením pomyslné hlavičky a několika ztracenými uzly. Hlavičku je dobré zalakovat, aby se vázací nit nerozmotala. Někdo přidává i barevný korálek, nebo střapeček ze signálních vláken. Nic z toho ale není na kapry zapotřebí. Stačí obyčejná chlupatá koule. Nemusí být ani příliš hustá. Jsou různé druhy šenylek s různě dlouhými vlákny. Dobré je mít několik velikostí. Větší kapři mají pochopitelně raději větší bloby.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled