Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 15 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny

Kaprařina a čtyři roční období: Jaro

Marek iRybářství 1. června 2021 0 komentářů
trofejní kapr

foto: Jan Prchlík

Praxe

Jaro je jednoznačně nejlepší část rybářské sezony, kdy se mi každoročně daří lovit nejlepší ryby. Kapři začínají být aktivní, s blížícím se třením sbírají více potravy a snaží se doplnit co největší množství energie. Když se rozjedou a začnou se pohybovat po větší části lokality, začíná správný čas na ulovení největších ryb.

text: Jan Prchlík

Pokud lovím kapry ještě v brzkém jaru, snažím se pochytávat místa, kde se mělčí části střídají s hlubšími. Taková místa bývají v tomto období nejlepší. Samozřejmě sázím na jemnější šňůrky a fluorokarbon v co nejtenčím možném průměru. Jako nástrahy do chladnější vody používám s oblibou kuličkové pelety doplněné o Reflex pop up a Reflex pop up samostatně.

REKLAMA

nejlepší nástraha
foto: Jan Prchlík

Pár poměrně slušných ryb se mi brzy zjara podařilo ulovit na zmiňované nástrahy s příchutí Devil Squid. Nejčastěji své nástrahy doplním o PVA punčochu, do které používám 4mm turbo pelety spolu s peletami Spiced Protein stejného průměru. To vše zalévám příchutí Liquil Food Krill.

Stulíková pole

S postupem času se většinou přesouvám do příbřežních partií. Tam většinou lovím v částech, kde se vyskytují nějaké vodní rostliny, popřípadě vázky. Stulíková pole většinou bývají jedněmi z nejlepších jarních míst, ať jde o lokalitu stojatou nebo řeku. V obou případech největší procento jarních kaprů mám právě z těchto míst. Zejména měkčí dno v takových částech bývá nejproduktivnější a je v něm velké množství kapří potravy. Pokud taková místa prochytávám, kladu velký důraz na co nejodolnější možnou sestavu, abych co nejvíce eliminoval možné utržení ryby.

REKLAMA

Není výjimkou, že použiji kmenový vlasec o průměru 0,45 – 0,50 mm s tím, že si šance na úspěšné zdolání ryby zvětšuji. Ztužená šňůrka (25 lb) je určitě na místě a často ji nechávám ztuženou i včetně vlasu. Velikost háčku volím obvykle č. 8. Jsou ale i situace, kdy sáhnu po větším, pokud je zapotřebí do ryby se více opřít. V takovém případě použiji i čtyřkový háček.

PVA páska je vhodnější

S postupným ohříváním vody upouštím od PVA punčošek. Nahrazuji je PVA páskou, na které mám vždy jednu, maximálně dvě kuličky boilie. PVA používám na montáž v průběhu celého roku už jen z hlediska minimalizování možného zamotání montáže při náhozu. Se zvyšující se aktivitou ryb postupně přecházím na větší a selektivnější nástrahy.

nahozená udice
foto: Jan Prchlík

Většinou používám boilie neutrálně vyvážené nebo na panáčka, kdy těžké boilie má většinou průměr 24 mm. Příchutě B 17, Crazy Liver a Devil Squid si u mě našly místo a dosáhl jsem s nimi poměrně slušných výsledků. Volné krmení většinou používám v kombinaci 16mm Turbo pelet a mixu boilie 16 a 24 mm.

Držet se pravidel

Množství použitého krmení se odvíjí od aktivity kaprů. Nepřeháním to.  Většinou si vystačím s 2 kg boilie na kratší vycházku. Jsou ale i situace, zejména na řece, kdy mi nestačí ani 5 kg návnady. To bývá většinou v části těsně před třením a po něm. To je také čas v roce, kdy berou největší ryby. A pokud se držím pravidel, která jsem popsal výše, většinou se mi pár větších ryb každoročně ulovit podaří.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled