Jaro je jednoznačně nejlepší část rybářské sezony, kdy se mi každoročně daří lovit nejlepší ryby. Kapři začínají být aktivní, s blížícím se třením sbírají více potravy a snaží se doplnit co největší množství energie. Když se rozjedou a začnou se pohybovat po větší části lokality, začíná správný čas na ulovení největších ryb.

text: Jan Prchlík

Pokud lovím kapry ještě v brzkém jaru, snažím se pochytávat místa, kde se mělčí části střídají s hlubšími. Taková místa bývají v tomto období nejlepší. Samozřejmě sázím na jemnější šňůrky a fluorokarbon v co nejtenčím možném průměru. Jako nástrahy do chladnější vody používám s oblibou kuličkové pelety doplněné o Reflex pop up a Reflex pop up samostatně.

nejlepší nástraha
foto: Jan Prchlík

Pár poměrně slušných ryb se mi brzy zjara podařilo ulovit na zmiňované nástrahy s příchutí Devil Squid. Nejčastěji své nástrahy doplním o PVA punčochu, do které používám 4mm turbo pelety spolu s peletami Spiced Protein stejného průměru. To vše zalévám příchutí Liquil Food Krill.

Stulíková pole

S postupem času se většinou přesouvám do příbřežních partií. Tam většinou lovím v částech, kde se vyskytují nějaké vodní rostliny, popřípadě vázky. Stulíková pole většinou bývají jedněmi z nejlepších jarních míst, ať jde o lokalitu stojatou nebo řeku. V obou případech největší procento jarních kaprů mám právě z těchto míst. Zejména měkčí dno v takových částech bývá nejproduktivnější a je v něm velké množství kapří potravy. Pokud taková místa prochytávám, kladu velký důraz na co nejodolnější možnou sestavu, abych co nejvíce eliminoval možné utržení ryby.

Není výjimkou, že použiji kmenový vlasec o průměru 0,45 – 0,50 mm s tím, že si šance na úspěšné zdolání ryby zvětšuji. Ztužená šňůrka (25 lb) je určitě na místě a často ji nechávám ztuženou i včetně vlasu. Velikost háčku volím obvykle č. 8. Jsou ale i situace, kdy sáhnu po větším, pokud je zapotřebí do ryby se více opřít. V takovém případě použiji i čtyřkový háček.

PVA páska je vhodnější

S postupným ohříváním vody upouštím od PVA punčošek. Nahrazuji je PVA páskou, na které mám vždy jednu, maximálně dvě kuličky boilie. PVA používám na montáž v průběhu celého roku už jen z hlediska minimalizování možného zamotání montáže při náhozu. Se zvyšující se aktivitou ryb postupně přecházím na větší a selektivnější nástrahy.

nahozená udice
foto: Jan Prchlík

Většinou používám boilie neutrálně vyvážené nebo na panáčka, kdy těžké boilie má většinou průměr 24 mm. Příchutě B 17, Crazy Liver a Devil Squid si u mě našly místo a dosáhl jsem s nimi poměrně slušných výsledků. Volné krmení většinou používám v kombinaci 16mm Turbo pelet a mixu boilie 16 a 24 mm.

Držet se pravidel

Množství použitého krmení se odvíjí od aktivity kaprů. Nepřeháním to.  Většinou si vystačím s 2 kg boilie na kratší vycházku. Jsou ale i situace, zejména na řece, kdy mi nestačí ani 5 kg návnady. To bývá většinou v části těsně před třením a po něm. To je také čas v roce, kdy berou největší ryby. A pokud se držím pravidel, která jsem popsal výše, většinou se mi pár větších ryb každoročně ulovit podaří.