Tohle video vás nenaučí, jak správně vázat mušky, jak nahazovat, jakou vybrat šňůru. Ukáže vám ale něco neméně důležitého: lásku k muškařině. Souznění s přírodou, s řekou. Úctu k rybě, která prohrála svůj zápas.
text: Marek Kožušník
Na dnešní den netrpělivě čekalo patnáct tisícovek držitelů pstruhových povolenek. Konečně je tady. V šest hodin ráno oficiálně odstartovala pstruhová sezona. Na co byste neměli před první návštěvou pstruhového revíru rozhodně zapomenout?
Rybářské doklady. To znamená povolenku k lovu (včetně soupisu revírů), rybářský lístek a doklad totožnosti. I když je touha poprvé nahodit hned po příchodu k revíru hodně silná, nezapomeňte před prvním hodem zapsat docházku – vyhnete se tak konfliktu s rybářskou stráží, která je zejména po vysazení ryb na začátku sezony velmi aktivní.
Povinná výbava. Vždy musíte mít vyprošťovač háčků (peán, obůstek) a míru na zjištění délky ryby. Ve většině územních svazů je rovněž povinný podběrák.
Zkontrolovat si bližší podmínky výkonu rybářského práva jak na revíru, tak v územním svazu, kde budete lovit. Může se lišit týdenní počet povolených docházek, míra ryb i omezení použité výbavy (například zákaz používání háčků s protihroty, trojháčků a podobně).
Jaká jsou hlavní pravidla?
- Pstruh obecný, duhový a siven mají nejmenší lovnou míru stanovenou na 25 centimetrů, pokud nestanovil uživatel revíru míru vyšší.
- Denní úlovek lososovitých ryb je stanoven na 3 kusy.
- Ponechané úlovky lososovitých ryb je nutné zapsat do povolenky ihned po ulovení.
- Mezi povolené techniky lovu lososovitých ryb (a lipana) na pstruhových revírech patří pouze přívlač a lov na umělou mušku.
- Lipan podhorní je stále hájený – sezona lipana začíná až 16. června (trvá do konce listopadu).
Více informací najdete na stránkách Českého rybářského svazu.
Diskuze k článku (0)