Desítky tun mrtvých ryb odstranili rybáři od nedělního poledne z řeky Bečvy. Příčinou byl únik kyanidů do doku. Odkud se kyanidy vzaly? Europoslanec Alexandr Vondra naznačil, že by viníkem mohla být chemička Deza.
Text: David Štrunc, foto: Severomoravský ÚS, vodadnes.cz
Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sice konstatoval, že Deza kyanidy nevyrábí, proto nemá s únikem nic společného, nicméně ve výroční zprávě stojí, že chemička kyanid odbourává při výrobě.
„Zpřísnění legislativních limitů pro vypouštění zbytkových koncentrací kyanidů si vyžádalo instalaci zařízení na detoxikaci koncentrovaných odpadních vod procesem ozonizace,“ cituje pro Forum 24 europoslanec Alexandr Vondra.
„Z běžně dostupných informací tak vyplývá, že Deza sice kyanid nevyrábí, ale je nucena ho odbourávat, protože vzniká při zpracování dehtu a benzolu, který je pro ni klíčovou vstupní surovinou. Obec Choryně, kde byla kontaminace Bečvy poprvé odhalena, se nachází jen pár stovek metrů od fabriky Deza. Není mi známo, že by kdekoli výše po toku Bečvy byla jiná firma, která s kyanidem pracuje. Až příliš mnoho indicií najednou, že?“ polemizuje Vondra.
Kyanid udělal z Bečvy mrtvou řeku, uhynulé ryby i další živočichové se nacházeli dokonce i 40 km od místa úniku. Rybáři museli postupně vylovit z vody přes 20 tun, převážně vzácných reofilních druhů ryb. Mnohé z nich při dobrovolnické činnosti pálily ruce.
Nic zajímavého.. Laguna, kterou Deza používá k užitkové vodě po areálu závodu. V této laguně se chemie nenachází.