Přestože se sezona 2019 přehoupla do druhé poloviny, rozhodně není pozdě objevovat nové revíry a místa pro lov. Čas strávený u vody (i bez prutů) vás může naučit mnoho o životě ryb a pomoci vám v přelstění vašeho vytouženého úlovku. Nabízíme sedm tipů, jak postupovat při průzkumu nového revíru.

Text: David Štrunc, foto: autor, pixabay

1.
Použijte satelitní snímky, například Google Earth, k prozkoumání lokality. Najeďte si tůně, proudné úseky a přítoky. To vše můžete dělat v teple domova a v budoucnu vám to ušetří dlouhé kilometry chození podél vody.

Nezapomeňte si naplánovat, jak se k vodě dostanete. Kde vystoupíte z vlaku nebo na kterém parkovišti necháte svůj vůz.

2.
Vydejte se do terénu. Mapa vám neukáže, jak vypadají místa v lese. Řeka se každou chvíli mění, proto se může stát, že v terénu narazíte na úseky, které na mapě nebyly.

Najděte si začátek a konec revíru, abyste měli jistotu, že chytáte tam, kde máte, a vyhnuli se tak zbytečným problémům s rybářkou stráží.

Dobře si prohlédněte terén, pomůže vám to při příští návštěvě s veškerými rybářskými věcmi. Je lepší trochu si zajít, než s brašnou prutů slaňovat ze skály. Pokud jezdíte rádi na vícedenní vycházku, podívejte se také po místě na spaní či kempu.

3.
Hledejte známky přítomnosti ryb. Vašemu zraku by nemělo uniknout žádné kolečko na hladině či lokálně zkalená voda. Dobrým ukazatelem jsou také „vysezená“ místa od jiných rybářů.

4.
Pamatujte na možné změny podmínek. Stav vody se může do příští návštěvy změnit, vytipujte si proto raději několik míst, na kterých budete lovit. Stejně tak před zahájením sezony (pstruhová sezona a sezona dravců) se může výskyt ryb lišit. Po vypuknutí sezony se ryby mnohdy stahují do míst s menším rybářským tlakem.

5.
Hledejte možné zdroje potravy. Pokud narazíte na švestky nebo špendlíky, které rosou nad vodou, je téměř jisté, že se zde po jejich dozrání budou držet amuři a tloušti. Stejně tak to platí o květech topolů, které s oblibou baští kapři a bílá ryba.

6.
S průzkumem nespěchejte. Ráno a večer bývají ryby aktivnější. Nebojte se na vybraném místě chvíli posedět a přesvědčit se o správnosti svých domněnek. Pro zefektivnění můžete nosit trochu krmení (rohlík, hrst šrotu, na pstruhových potocích lučního koníka).

Chovejte se stejně jako při lovu. Pokud půjdete kolem vody pomalu a potichu, je menší pravděpodobnost, že se ryby schovají do úkrytů.

7.
Nebojte se oslovit místní rybáře. Často vodu dobře znají a mohou vám poradit nejen na jaké místo jít, ale také, jak se ryby na revíru chovají při změně průtoku nebo počasí.