Zahájení lovu na pstruhových vodách je už za dveřmi, startuje ve čtvrtek 16. dubna. Každý máme už asi vybraný revír, kam se celou zimu těšíme. Co dělat, abychom si zahájení maximálně užili?

Text: David Štrunc, foto: autor

Zahájení probíhá každý rok velmi podobně. U pstruhových revírů se sejdou stovky příznivců muškaření a lehké přívlače a snaží se přesvědčit k záběru opatrného pstruha, sivena nebo lipana.

1) Mějte vše připravené

Říká se, že štěstí přeje připraveným. Vyrazte k vodě se srovnanými krabičkami a připravenými návazci, ať u vody zbytečně neztrácíte čas a nemáte na sebe zlost, že nemáte své oblíbené nástrahy. Příprava je zásadní!

2) Vyberte si málo známý revír

Zahájení je pro všechny pstruhaře svátkem, kvůli kterému si rádi vezmou i dovolenou. Je teda potřeba počítat s tím, že známé řeky a oblíbená místa budou téměř permanentně obsazena. Pokud si chcete užít tento slavnostní den aspoň trochu v soukromí, vyberte si nějakou menší, ne tak známou říčku.

3) Nezapomeňte vyplnit docházku

Nejhorší, co se vám může při zahájení stát, je, že vám porybný zabaví povolenku. Nezapomeňte si hned na začátku zapsat příchod k vodě a řádně dodržovat všechny pravidla. 16. dubna totiž okolo vody chodí snad všichni porybní!

4) Užijte si pobyt u vody

Nepočítejte hned s tím, že ulovíte stovky ryb. Běžte si užit hlavně to, že už můžete na těchto malebných potůčcích a říčkách lovit. Na zahájení bývá voda ještě poměrně studená, někdy i zvednutá, což letos nejspíš nehrozí. Zkrátka užijte si pobyt v přírodě a nebuďte smutní, když nepřijde žádný obří pstruh.

5) Buďte tolerantní

Je pravděpodobné, že i na malých potůčcích nějakého kolegu potkáte. Je nás prostě hodně na to, jak velká je tato republika. Mějte proto vždy roušku při sobě a u vody buďte tolerantní a kamarádští. Vždyť nás spojuje láska ke stejnému koníčku a je jedno, jestli jste zedník, prodavač, redaktor nebo podnikatel. 16. dubna jsme všichni rybáři, kteří si chtějí ulovit letošního prvního pstruha.

Krásné zahájení a spoustu velkých pstruhů vám přeje redakce časopisu Rybářství.