Celkem čtyři cizince bez povolenky a rybářského lístku přistihli během několika dní členové rybářské stráže a plzeňští strážníci.
text: Marek Kožušník
V sobotu 8. července od 16 do 20 h proběhla velká součinnostní akce strážníků s rybářskou stráží v celém okolí vodní nádrže České Údolí jižně od Plzně. Strážníci o tom informují na svém webu.
„V průběhu celé akce jsme kontrolovali například platnosti rybářských průkazů, správné zacházení s úlovky, výbavu rybářů, ale i čistotu a pořádek v místě lovu. Celkem jsme zkontrolovali asi třicet osob. Z nich byli odhaleni dva pytláci, cizinci, kteří ryby chytali bez rybářského lístku a povolenky,“ uvádějí plzeňští městští policisté na svých stránkách.
V dalších hodinách zabavili členové rybářské stráže dvě povolenky k lovu u dalších dvou cizinců za porušení Rybářského řádu a následovala také jedna udělená finanční pokuta za znečišťování místa rybaření. Posledními hříšníky byli dva řidiči, kteří nerespektovali zákaz vjezdu v okolí nádrže.
„Nepoctivci byli odhaleni, jejich přestupky řádně zaznamenány a všichni se budou zodpovídat příslušným úřadům,“ sdělují dále strážníci.
„Celá akce proběhla bez komplikací, taktéž jednání s jednotlivými rybáři,“ řekla pro iRybářství Tereza Schliková, mluvčí plzeňských strážníků.
Pytláci u Radbuzy
O dva dny později přistihli členové rybářské stráže a městských policistů další dva cizince-pytláky na břehu řeky Radbuzy. „Oba muži měli nahozené pruty ve vodě a byli vyzvání k předložení všech potřebných dokumentů. Následně se ukázalo, že ani jeden z nich nemá povolenku ani rybářský lístek, a dokonce u sebe nemají ani doklad totožnosti, přestože ho u sebe jako cizinci na území České republiky musí mít,“ uvádějí strážníci na svém webu.
Oba nepoctivci byli předvedeni na cizineckou policii ke zjištění totožnosti a jejich údaje byly předány členům rybářské stráže pro potřeby správního orgánu, kterým budou oba muži za svá jednání dořešeni.
„Národnost cizinců uvádět nebudeme. S každým přestupcem je zacházeno stejně, a to bez rozdílu. Neznalost zákona neomlouvá, a proto pokud cizinci setrvávají na území České republiky, jsou povinni respektovat naše platné zákony a nařízení,“ vysvětlila pro iRybářství Tereza Schliková.
„Pokud si rybářská stráž znovu vyžádá naši součinnost, budeme v kontrolách pokračovat i nadále,“ dodala mluvčí.
Tenatové sítě jsou účinnější…
„Působím jako profesionální člen rybářské stráže Západočeského územního svazu. Jen za minulý týden mám šest pytláků, z toho byli čtyři cizinci a dva Češi. Řekl bych, že procento Čechů zůstává stejné, ale naopak cizinců rapidně přibývá,“ přiblížil pro iRybářství Jaromír Lev, který se účastnil obou zmiňovaných kontrol v okolí vodní nádrže České Údolí a na Radbuze.
„Letos se jedná už o nějakých zhruba třicet cizinců a pět pytláků české národnosti. Stává se výjimečně, že se cizinci dostaví na úřad, zaplatí pokutu a jsou jim vráceny zadržené udice. Většinou se jim nepodaří doručit obsílku s předvoláním, nebo nemají vůbec trvalou adresu na území ČR,“ vysvětlil Jaromír Lev.
„Když se u nás počty cizinců stále zvyšují, bude se zvyšovat i počet pytláků. Zavedl bych mnohem tvrdší tresty a vyšší pokuty, nebo i možnost i vyhoštění z republiky. Už u nás tahají i tenatové sítě, což je mnohem účinnější metoda lovu než na rybářský prut,“ dodal profesionální člen rybářské stráže.
Tématem, zda se rybáři u vody dnes chovají lépe než před deseti lety, se budeme zabývat i v srpnovém čísle časopisu Rybářství.
Diskuze k článku (0)