Jsou měsíce čekání u konce? Soudní znalec v případu Bečva tvrdí, že ano. „Jsem přesvědčený, že závěry posudku povedou k obžalobě,“ říká Jiří Klicpera. Klíčový dokument pro vyšetření havárie odeslal v pondělí 3. května policii.

text: Marek Kožušník

Soudní znalec Jiří Klicpera pro Seznam Zprávy potvrdil, že jeho závěry vylučují jako viníka továrnu Deza ve Valašském Meziříčí, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. Dále je přesvědčený, že ryby skutečně otrávil kyanid. „Po nějaké době jsme k tomu sehnali potřebné důkazy, ale nebylo to jednoduché,“ uvedl.

Klicpera už dříve tvrdil, že viníka zná. Na tom si trvá i po uzavření posudku. „Akorát se to muselo specifikovat. Aby bylo uznatelné podání žaloby, muselo se to vyprecizovat, protože obžaloba musí stát na jasných pevných důkazech,“ doplňuje Klicpera. Stejně tak věří, že jeho závěr povede k žalobě. „Jsem o tom přesvědčený,“ říká Klicpera.

Odkládání vyhotovení posudku podle Klicpery způsobilo to, že se dodělávala spousta věcí, sháněly se rozbory, dělaly se dílčí studie a posudky od jiných specialistů, které musel do hodnocení zahrnout a respektovat je. „Pak tu byly různé výslechy a výpovědi, a to mi chodilo průběžně ještě v březnu,“ dodává pro Seznam Zprávy soudní znalec.

Dále už je to podle Klicpery věcí policie. „Trestní řízení pokračuje, policie může podat návrh na obžalobu, státní zástupce to zpracuje a pojede to standardní cestou,“ říká Klicpera pro Seznam Zprávy.

foto: Stanislav Pernický, MO Hustopeče nad Bečvou

Posudek odevzdává podle svých slov s čistým svědomím, že se otravu podařilo rozklíčovat. „Jo, povedlo se to. Podle mého technického názoru je to v pořádku. Je to doloženo. Sladil jsem spoustu odvětví a důkazních prostředků. Není to jen o chemii a důkazu, že byly ve vodě kyanidy. Musíte sladit hydrauliku, hydrologii, chemii, biologii, hydrobiologii a všechno možné a musíte se o tom bavit s odborníky. To se stalo. Spolupracovalo na tom několik univerzit a konkrétních ústavů. S těmi lidmi jsem byl v kontaktu a dali jsme to dohromady úplné celé,“ uzavírá Klicpera.