Nejen ledňáčci, ale i další zvířata by byla v ohrožení po schválení pozměňovacího návrhu Josefa Kotta (ANO), shodují se ochranáři. Zemědělci, vodohospodáři nebo lesníci by při své činnosti už nemuseli brát ohledy na silně ohrožené druhy živočichů. Ochránci varují, že některá zvířata by kvůli tomu mohla i úplně vyhynout.
text: Marek Kožušník
Poslanecká sněmovna PČR právě projednává novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která má umožnit boj proti nejškodlivějším druhům invazních rostlin a živočichů. Současný zákon zaručuje, že silně a kriticky ohrožení živočichové jsou chráněni například před zásahem kvůli běžnému obhospodařování. Podle Kottova návrhu se už tato ochrana na silně ohrožené druhy vztahovat nebude. Poslanec Kott hodlá zatočit s přemnoženým hrabošem, zatočí ale spíše s živočichy, kteří z naší přírody rychle mizí.
V nejhorším případě vyhynou…
V praxi by to znamenalo, že by zemědělci mohli po schválení úřady používat jed Stutox II proti hrabošům i na místech, kde silně ohrožená zvířata žijí. „Brzy bychom se mohli dočkat toho, že se silně ohrožené druhy v lepším případě přesunou do kategorie kriticky ohrožené, v tom horším vyhynou úplně,“ říká Karel Kříž, výkonný místopředseda Českého svazu ochránců přírody.
Zemědělci jsou pro
Pokud by zákon skutečně začal platit, znamenalo by to ohrožení desítek vzácných druhů – namátkou třeba sýčka, čápa černého, křepelky nebo téměř všech druhů žab. Zemědělský svaz se ovšem za návrh poslance Josefa Kotta postavil. Autorem návrhu je ostatně právě Zemědělský svaz, za který ho Josef Kott ve sněmovně předložil, uvedl předseda svazu Martin Pýcha.
Drahokam našich řek
Ledňáček říční, létající drahokam našich řek, stále patří mezi silně ohrožené, a tedy i přísně chráněné druhy. Na území České republiky totiž hnízdí pouze v počtu 300–700 párů. Více se o ledňáčkovi dočtete v březnovém čísle časopisu Rybářství, které se za pár dní objeví v trafikách. Nebo ve vašich schránkách, pokud jste našimi předplatiteli.
Diskuze k článku (0)