Už je to docela dávno, kdy jsem se začal zabývat lovem kaprů. V prvních letech svého snažení jsem si naivně myslel, že jde o disciplínu, kterou se mohu těšit pouze tehdy, když teplota vody dosahuje alespoň osmi stupňů, aby byla naděje na záběr.
text: Jan Prchlík
Postupem let, a hlavně s přibývajícími zkušenostmi, jsem se ale dopracoval k přesvědčení, že pokud lokality nezamrznou, dá se kaprařina provozovat celoročně.
Pokud se rozhodnete pro zimní lov kaprů, je třeba se držet několika věcí, které jsou mezi úspěchem a neúspěchem zásadní. Jednoznačně nejdůležitější je správná volba lokality. Není nic horšího než vybrat vodu, o které nic nevím. Vždyť v ní třeba neplave ani ryba, kterou chci ulovit, a to se netýká jen kaprů. Rozhodně se při zimním lovu soustřeďuji na lokality, které znám alespoň obstojně a které jsem v průběhu roku navštívil.
Jak na to?
Další důležitou okolností je výběr správného místa, kde se hodlám pokusit o nějaký ten zimní úlovek. Mohou to být ty flíčky, které byly produktivní v průběhu roku – na těch zpravidla začínám. Dobré je soustředit se i na překážky na dně a různé terénní nerovnosti, stejně tak jako na místa, kde se střídá měkké dno s tvrdým. Několikrát se mi vyplatilo, zejména pokud do míst svítilo slunce, vsadit na mělčí partie dané vody.
I v zimním období sledujte vodní hladinu, protože pokud je ryba alespoň trochu potravně aktivní, občas se může prozradit bublinkami, které se mohou na hladině objevit. Neprohloupíte, když budete pravidelně krmit. Pokud mám dostatek času, s vnaděním začnu ještě v pozdním podzimu a mohu si být téměř jistý, že na takovém místě zimního kapra ulovím. Tato varianta se mi v minulosti vyplatila hned několikrát a na dlouhodobě krmeném místě jsem chytal kapry až do zámrazu.
Méně je více
S postupným ochlazením vody je třeba uzpůsobit i prezentaci a množství krmení, které u vody používám. Většinou se přizpůsobím dané situaci, ale v zimě si většinou vystačím s půl kilogramem návnady na jeden prut a den. Většinou používám mix různých druhů pelet, kde největší podíl dostanou tzv. turbo pelety, které mají velice rychlou dobu rozpadu. Další nedílnou součástí této směsi jsou drcené boilie a method mix.
Jako nástrahu jsem vždy používal neurtálně vyvážené boilie v menších průměrech, nejvýše do průměru 15 mm. Obvykle se jedná o ořezané kuličky, které dipuji v různých tekutých potravách, esencích, popřípadě v esenciálních olejích. Není na škodu, když jako okolní krmení používám sladkou kukuřici. Poslední dobou jsem se skvělými výsledky začal používat samostatně fluoro pop up boilie. Každou nástrahu v tomto období doplňuji o PVA punčochu, do které nasypu nadrobené boilie.
Montáže
Postupem času jsem se dopracoval k tomu, že používám pouze dva druhy návazců. První je ze ztužené šňůrky o nosnosti 15 lb a háčku velikosti 8. Tuto montáž používám tam, kde jsou na dně nějaké nečistoty a je zde větší možnost ztráty ryby. Druhou variantou je použití fluorokarbonu. Pro ni se rozhodnu pokaždé, když vím, že jsem rybu s takovým materiálem na daném místě schopný zdolat.
I na druhý typ návazce používám háček velikosti 8. Jako nezbytný doplněk na všechny svoje návazce používám jakékoli vlasové rovnátko, abych rybě co nejvíc znesnadnil zbavení se háčku z tlamky. Délka ani jednoho návazce zpravidla nepřekračuje 15 cm.
Tak to bude z mé strany pro zimu vše a věřím, že na nějakého zimního macka budete mít štěstí i vy. Někdy příště se vám svěřím se svými jarním i zkušenostmi.
Diskuze k článku (0)