Moderní chytání kaprů ve sloupci metodou Zig Rig je čím dál rozšířenější. Nedávno jsem šel okolo písníků poblíž bydliště a byl jsem překvapený, kolik rybářů se snaží s dlouhými návazci prezentovat nástrahu do sloupce.

text: Lukáš Krása

Není to rozhodně trend mladých rybářů, což svědčí o účelnosti této metody.  Pojďme se zaměřit na použití nástrah a návnad při chytání metodou Zig Rig.

Nástrahy Zig Rig

V podstatě můžeme použít různé druhy nástrah s jednou důležitou podmínkou, kterou je dostatečný vztlak nástrahy. Lákavé sousto musí vynést celou montáž třeba i 15 metrů nade dno s jistotou, že za čas neklesnou ke dnu.

nástraha
Nastraženo! To by bylo, aby kapra taková dobrota nepřivábila! Foto: Lukáš Krása

Nejčastěji se používají kvalitní plovoucí boilie, imitace hmyzu a larev, porézní pěny a dnes zřejmě nejpoužívanější speciální imitace boilie Zig pop up. U této nástrahy máte jistotu, že vydrží plavat po nekonečně dlouhou dobu a zároveň odolá i atakům raků, sumečků a dalších nežádoucích ryb.

Díky speciálnímu materiálu velmi dobře přijímá aromata, která v sobě dlouho udrží. Při chytání metodou Zig Rig si musíme hlavně uvědomit, že se snažíme především rybu vyprovokovat k tomu, aby si nástrahu „osahala“. Toho dosáhneme silným pachovým, chuťovým signálem a v neposlední řadě důležitou roli hraje i barva.

Faktor aroma

Nástraha ve sloupci musí být maximálně atraktivní a musí tak vydržet i několik hodin až dní. Rád si pěnové kuličky dipuji dlouho před výpravou. Většinou platí pravidlo, že čím agresivnější nástraha ve sloupci, tím je úspěšnější.

Mým nejlepším smáčedlem je agresivní dip Compot NHDC a také rád používám přírodní esenciální oleje, jako jsou černý pepř ze Srí Lanky, mexická cibule nebo další výrazné výtažky z rostlin.

Faktor chuti

Dejte své nástraze také chuť, kterou kapři dokáží svými smysly identifikovat na dálku. Můžete použít různé druhy sladidel, sirupů i rybích olejů.

zig rig
Rig Zig pop up, foto: Lukáš Krása

Můj účinný postup je vzít dlouhodobě nadipovanou nástrahu, kterou nechám od dipu trochu oschnout a nastříkám na ni sladidlo NHDC, které je až 1800 x silnější než cukr. Pak rovnou nahazuji, popřípadě ještě nástrahu vylepším tím, že ji zapráším v práškovém dipu libovolného výběru.

Faktor barvy

Někdy je až neuvěřitelné, jak údajně téměř slepé ryby nerozeznávající barvy na ně dokáží reagovat tak skvěle. Proč? Na to ať si každý odpoví sám.

Každopádně, když zapomeneme na všechny teorie a odborné literatury a čas trávíme u vody, zjistíme, že kapr dokáže na barvy reagovat velmi dobře reagovat, dokáží ho vyprovokovat k záběru. Na každé lokalitě díky různé průhlednosti funguj různé barvy jinak.

Rozhodující je také hloubka, v níž chceme chytat. Vlivem světelnosti mi například v hloubce metr nade dnem fungovala žlutá barva, ve třech metrech oranžová a těsně pod hladinou černá. Velmi účinné jsou také kombinace například žlutá/černá, oranžová/červená.

Faktor hybrid

Při chytání Zig Rig jsem se svými kamarády vyvinul přípravek, který splňuje všechny důležité uvedené faktory pro lov ryb ve sloupci. Nejen, že je velmi atraktivní a nese chuťové signály, ale v okolí nástrahy mění pH vody, na což ryby skvěle reagují. Vedle vysoce lákavých složek hybrid vytváří ve vodě „denní světelnou reakci“, čímž na sebe dokáže upoutat i opticky.

Návnady Zig Rig

Rozhodnete-li se cíleně chytat ryby ze sloupce, určitě přilákejte ryby za pomoci návnad, které vzlínají do sloupce. Za horkých dnů někdy ryby netečně proplouvají vodním prostředím jen tak halabala a my je musíme upoutat.

nástraha
Obalujeme! Fantazii se meze nekladou. Foto: Lukáš Krása

Představte si proplouvající hejno ryb, které narazí na krmný mrak (spíše zakalenou vodu) a jediným kloudným soustem bude váš Zig Rig. Pokud mohu na jezero v člunu, rád místo jen zakalím tzv. boilie polévkou nebo polosuchým šrotem, method mixem a jinými přísadami a do tohoto atraktivního oblaku spustím Zig Rig.

Pokud chytáte těsně pod hladinou, mix navlhčete vodou jen málo. Čím blíže budete prezentovat nástrahu ke dnu, tím vlhčí mix si připravte. Pokud ale na vodu nemůžete, určitě si místo označte a přesně nahazujte krmné koule krmícími pomůckami, jako jsou např. Crash Ball, lopatky či krmné košíčky.

zig rig
Světelný signál nástrahy dokáže kapra přilákat i z velké vzdálenosti. Foto: Lukáš Krása

Do method mixu můžete používat různá aditiva, jako je už zmiňovaný hybrid nebo například rybí oleje, které vzlínají k hladině. Do method mixů můžete přimíchat také různé sušenky a zmrzlinové kornouty, které můžete rozdrtit, nechat je nasáknout aditivem a přimíchávat je do krmných koulí. Po vhození do vody pak tyto částečky potravy krásně pulzují k hladině.

Neberte, prosím, mé rady jako zaručený návod, jak nachytat ryby ve sloupci. Spíše se jimi nechte inspirovat a třeba někdy, když vám ryby brát nebudou, si vzpomeňte, že existuje i jiná a velmi zábavná metoda lovu.