Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 6 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 15 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny

Založte si vlastní rybářství!

Marek iRybářství 19. března 2021 0 komentářů

foto: Vladimír Urban

Šupiny

Zní to šíleně, ale je to možné. I když se samozřejmě nebude jednat o rozsáhlý komplex vodních ploch, jako v případě komerčního chovu. Tento příspěvek je o tom, jak si vyrobit vlastní produkční rybářství s uzavřeným cyklem například na svém dvoře u rodinného domu.

text: Andrej Jakubík

Základem je samozřejmě voda, která by měla být pokud možno čistá a bohatá na kyslík. Pokud tedy máte na pozemku tekoucí vodu nebo vodu spodní, pak vzhůru do práce. Jako první si ale musíme říci, proč je dobré mít doma své vlastní rybářství.

REKLAMA

Cesty za snem

Pomineme-li fakt, že je to zřejmě sen téměř každého rybáře, tak je to samozřejmě i potřeba dobrého pocitu, která se dostaví spolu s vylíhnutím prvního plůdku. Co se týče finanční stránky, lze myslet na jisté symbolické peníze kupříkladu za kapra, kterého prodáme známým, kamarádům. Samozřejmě, že pokud se rozhodneme pro chov určitého žádaného druhu ryby, korýše, nebo i želvy, dohoda o výkupu je možná.

zahradní rybník
foto: Vladimír Urban

Postačí větší zahradní rybník

Buď si pořídíte vlastní generační materiál a budete i producentem, nebo budete nakupovat plůdek a tím se vyhnete problémům při výtěru. Osobně doporučuji alternativu s vlastním odchovem, protože v tom případě víte, jaké ryby máte v chovu. Síť rybníčků nemusí být velká, v podstatě postačí i jen jeden větší zahradní rybník, který poslouží jako vytíračka, školka i škola dohromady.

REKLAMA

Staročeská metoda

Jedná se o staročeskou metodu, kdy jsou ryby vpuštěny do společného jezera a plůdek se odchovává spolu s dospělci. Jsou zde ale větší ztráty, než když se plůdek odchovává zvlášť. Uvědomte si ale, že chcete mít především kvalitní, takže na kvantitu tolik nemyslíte. Je zde ještě možnost použít Dubraviovu metodu výtěru, což znamená, že si postavíme menší rybníčky, které však nenapouštíme vodou, ale necháme je zarůst porostem.

Bezpečí pro potěr

Teprve pak do nich vpustíme vodu z hlavního rybníka a do těchto nádrží vpustíme párek kapra, nebo jednu jikernačku a dva mlíčňáky. Ryby se zde vytřou a pak je slovíme zpět do hlavního rybníčku. Potěr se vylíhne a první týdny přežije v bezpečí porostu, a ne s nenažranými rodiči. Takto zajistíme větší přežití plůdku než při metodě staročeské.

Je třeba selektovat

Při umělém výtěru nesmíme zapomínat na náklady s líhní a ošetřováním jiker, což není záležitost na pár minut, ale zabere celý den. Ryby můžeme samozřejmě přikrmovat během celého léta, aby do zimy patřičně narostly. Je třeba je selektovat, poskytnout domov všem prostě v těchto podmínkách nemůžeme.

koi kapři
foto: Vladimír Urban

Kam s ostatními

Vybírejte jedince s nejlepším růstem a exteriérovými vlastnostmi. Ostatní ryby vypusťte například do svého oblíbeného revíru, popřípadě jimi obohaťte vody, které nejsou zarybněné. Sice by se to v důsledku přenosu onemocnění nemělo, ale riziko je podle mých zkušeností mizivé.

Co nám budou závidět profesionálové

Tímto systémem si můžeme za několik let vybudovat silné generační hejno, které bude mít vynikající genetické vlastnosti přenosné na potomstvo. Takový generační materiál nám pak může závidět každé produkční rybářství. Navíc nepracujeme s takovým množství ryb, jako na klasickém rybářství, proto je menší i šance na propuknutí nemoci, nebo vzniku kyslíkového deficitu.

Chytání ve vlastním rybníku

Domácí rybaření se hodí pro všechny, kteří mají kousek pozemku a dobrý přístup k vodě. K tomu je ještě zapotřebí trocha volného času a dobrá věc je na světě. A když například ryby neberou, tak si klidně můžete zachytat ve svém vlastním chovném rybníku a pak je už jen na vás, zda se budete řídit metodou Chyť a pusť. Ale pamatujte si, že pouze rybu, kterou pustíte, můžete na jaře vytřít.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled