Ve středu 5. května obdržela policie písemné vyhotovení znaleckého posudku k případu otrávené Bečvy. Podle dostupných informací ukazuje znalecký posudek na průmyslový areál v Rožnově pod Radhoštěm, konkrétně na společnost Energoaqua, která s odpadními vodami z areálu nakládá. Místní rybáři a odborníci ale už od počátku kauzy upozorňují na třetí „záhadnou“ výpusť, která je podle nich nejpravděpodobnějším kandidátem na viníka. Moc se toho o ní neví.
text: Marek Kožušník
Přírodovědec a učitel Jan Husák z Valašského Meziříčí, znalec místního prostředí, natočil minulý týden pomocí dronu video, ve kterém je celá situace přehledně vidět. Společně s toxikologem Ivanem Holoubkem své závěry shrnuli v textu, který včera publikoval Ekolist.
Podezřelé kanalizační výpustě jsou podle Husáka a Holoubka minimálně tři. První z nich leží 3,2 km nad místem prvních pozorovaných úhynů ryb. Jedná se o kanalizaci vedoucí z areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm, tedy ta, která by se týkala firmy Energoaqua. Další je výusť z chemičky Deza koncernu Agrofert. Ta leží 1,6 km nad místem prvních úhynů ryb.
Poslední z podezřelých výpustí je záhadný kanál, který je v mapách evidován jako výusť dešťové kanalizace ze Lhotky. Ovšem nikdo přesně neví, co do něj může ústit. Právě tento kanál je nejblíže místu prvních pozorovaných úhynů ryb – leží pouhých 400 metrů nad ním.
„Zdá se, že vyšetřovací orgány o tomto kanálu nechtějí slyšet, ve zveřejňovaných zprávách se o něm moc nemluví,“ popisuje pro iRybářství Jan Husák.
„Ta výpusť není malá, teče z ní permanentně potůček vody. Vypadá to, že jde o zatrubněný potok, který tekl do Bečvy, a dokonce protékal areálem Dezy, jak jsem se dočetl v Deníku Referendum. Zároveň teče ze strany, kde leží nádraží ve Lhotce, kde je velké překladiště. Místní lidé od začátku upozorňovali, že jedy mohly přitéct z toho překladiště, případně někde z okolí dráhy, ale oficiální orgány na to nechtějí moc slyšet,“ doplňuje pro iRybářství Jan Husák.
Jaký je podle Husáka důvod toho, že vyšetřující orgány tuto výpusť jako možný zdroj otravy vylučují? „Protože by to zase vyvracelo jejich variantu, tedy že to přiteklo z areálu rožnovské Tesly. Myslím, že se spíše hledá důvod, jak to mohlo přitéct z Rožnova, protože není žádoucí, aby se podezření motalo v okolí Dezy,“ vysvětluje Husák.
I přesto si ovšem Jan Husák nemyslí, že viníkem musela být zrovna Deza. „Jed se ale musel dostat do řeky blíže než tou výpustí 3,2 km nad prvním úhynem. A na to nejvíce ukazuje ta třetí výpusť, která je vidět i na videu. Nevíme, co všechno mají vyšetřovatelé na Energoaquu, co se ještě dále vynoří, ale z logiky věci by ryby musely mít křídla, aby hynuly 3,2 km za její výpustí,“ dodává pro iRybářství Jan Husák.
Právě na tyto nesrovnalosti bude zaměřena další demonstrace s názvem „Klicperova fraška II: kdyby křídla měly ryby, posudek by neměl chyby“. Akce proběhne v neděli 23. 5. 2021 od 15 h na náměstí ve Valašském Meziříčí. Mezi řečníky vystoupí také chemik a toxikolog prof. Ivan Holoubek, který pro Českou inspekci životního prostředí vyhodnocoval vzorky odebrané po havárii. Pro přespolní bude akce dostupná také na online streamu na Facebooku.
Diskuze k článku (0)