Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 2 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
včera
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Začínáme rybařit: Plavaná – lov na stojatých vodách

Marek iRybářství 25. července 2024 0 komentářů
splávek

foto: Jan Molnár

Praxe

Při lovu na plavanou se samozřejmě musíme rozhodnout, jaké druhy ryb chceme lovit a podle toho zvolit správných revír. Pokud je vaším cílem například parma nebo ostroretka, je nutné hledat ji na tekoucí vodě. Pokud si chcete chytit kapra nebo lína, rozhodně budete mít větší šanci na úspěch na vodách stojatých.

text: Jan Molnár

Jestli si při lovu na stojaté vodě nevíte rady a stále nemůžete přijít na to, proč vám ryby neberou, několik následujících tipů vám může pomoci. Objasním několik možná problematických záležitostí a představím několik tipů, které platí téměř na všech stojatých vodách. Neříkám, že budou vždy fungovat na jakékoliv vodě úplně do puntíku, ale jde o obecné shrnutí, jak co nejvíce zvýšit šanci na úspěch.

REKLAMA

Volba lokality

Naprosto základním a nejdůležitější bodem je zvolit správnou lokalitu. Je dobré se zeptat zkušenějších rybářů v okolí nebo přímo u daného revíru, abyste zjistili, jak to tam s rybami vůbec je.

Největší chybou je ztrácet čas na revírech, kde je šance na úlovek minimální. Pokud v okolí žádného rybáře neznáte nebo se prostě nemáte koho zeptat, zkuste to prozkoumat sami. Pokud po druhé až třetí vycházce odejdete bez ryby nebo dokonce bez záběru, změňte lokalitu.

REKLAMA

Volba místa

Správná volba místa je velmi důležitý aspekt, kterému mnoho rybářů nevěnuje pozornost. Uvažují tak, že je jedno, kam nahodí. Jenomže zvolit správné místo je základem úspěchu. Je důležitá i ve chvíli, kdy si stanovujete, čeho chcete dosáhnout a jaké ryby vlastně chcete lovit. Velmi také záleží na ročním období a teplotě vody.

Obecně platí, že pokud jsou teplé dny, voda se ve vrchní vrstvě vodního sloupce prohřeje a ryby budou teplejší vodu vyhledávat. Pokud jsou naopak studené dny, voda se ve vrchní vrstvě sloupce ochladí a ryby se tak stáhnou do teplejší vody – do větší hloubky.

Ryby se přirozeně zdržují v blízkosti různých překážek, například popadaných stromů, rákosí, převislých větví apod. Pokud na revíru podobné překážky jsou, bude to rozhodně jedno z míst, kde se ryby budou zdržovat častěji a ve větším množství. Pokud si chcete jen tak zachytat a je vám jedno, jaké ryby chytíte, držte se těchto míst a podle počasí zvolte buď hlubší nebo mělčí místa, a určitě budete úspěšní.

rybník
foto: Jan Molnár

Pokud chcete chytat cíleně kapry, líny nebo například plotice, musíte jim přizpůsobit celou taktiku lovu a zvolit správné místo. Například lín se zpravidla zdržuje u leknínových a stulíkových polí, rákosí a jiných vodních rostlin. Kapr se dá ulovit téměř kdekoliv, ale pokud se budete držet překážek, rozhodně tím nic nezkazíte a na kapra byste neměli dlouho čekat.

Být ve správný čas na správném místě

Pokud si už vytipujete místa, kde se dá očekávat, že se na nich budou ryby zdržovat, musíte se rozhodnout, v jakou část dne se k vodě vydáte. Na některých revírech je doba lovu velmi důležitá a je rozdíl, jestli přijdete brzy ráno nebo v pravé poledne.

Pokud nebudete jeden den úspěšní odpoledne, zkuste příště jít na to samé místo brzy ráno nebo v podvečer. Možná budete mile překvapeni. Existují ale revíry, na kterých je téměř jedno, kdy k vodě přijdete a úspěch závisí spíše na malých detailech.

kapr
foto: Jan Molnár

Brzy ráno je aktivita ryb obecně větší než přes den. Připlouvají blíž ke břehu a jsou také méně ostražité. Večer velmi často připlouvají k hladině a do mělčích částí revíru. Každý revír může být v tomto ohledu jiný. Nejlepší tudíž je, když sami přijdete na to, co na dané vodě opravdu funguje.

Opatrnost je na místě

Pokud budete chytat blízko u břehu, buďte co nejvíce potichu a eliminujte veškeré zbytečné pohyby. Zejména brzy ráno nebo v podvečer je velmi důležité být co nejméně nápadný.

Každé dupnutí může ryby blízko u břehu vyplašit a můžete opět dlouho čekat, než se uráčí připlout zpět. A někdy se dokonce neobjeví vůbec. Ideálně mějte vše připravené z domova, ať se u vody co nejméně zdržujete a zbytečně si během přípravy místo neplašíte.

Krmení

Na stojatých vodách je dobré používat méně lepivé krmení, které se rychle rozpadne a začne hned účinkovat. Záleží, jaké druhy ryb a v jaké hloubce chcete chytat. Čím je větší hloubka, tím lepivější krmení se používá. Pokud se chcete zaměřit na plotice a perlíny, je dobré použít sušší a jemnější krmení, které bude vzlínat do sloupce. Na kapry, cejny nebo třeba karase je lepší hrubší směs s většími částečkami, které malé ryby tak snadno nesežerou a zůstanou tak pro větší ryby. Není od věci připravit krmení trochu lepivější, abyste měli jistotu, že se opravdu rozpustí až na dně a nebude lákat tolik malých ryb.

lín
foto: Jan Molnár

S nástrahami je dobré experimentovat. Nic nenahradí živé nástrahy, například masné červy nebo žížaly. Tyto nástrahy však chutnají samozřejmě i malým rybám, a pokud se chcete zaměřit na větší ryby a nemůžete se přes malé „prochytat“, musíte sáhnout po trochu selektivních nástrahách, jako je například kukuřice.

Kukuřice je skvělá nástraha na všechny kaprovité ryby a mnohdy je to jediný způsob, jak se při klasické plavané dostat k trochu vzrostlejším rybám.

Montáže

Při lovu na stojatých vodách se dají použít dvě základní montáže, a to se splávkem pevným a splávkem klouzavým. Pokud budete chytat kousek od břehu a v mělčích vodách do zhruba dvou metrů hloubky, chytejte na pevný splávek. Je to nejednoduší a nejpohodlnější způsob lovu. Na stojaté vody jako dělaný. Na klouzavý, neboli průběžný splávek chytejte jen v případě, že musíte z nějakého důvodu lovit daleko od břehu a s lehkým pevným splávkem byste tam nedohodili.

plotice
foto: Jan Molnár

To samé platí při lovu na velkých hloubkách. Když máte prut dlouhý například tři metry a chytáte na třímetrové nebo větší hloubce, s pevným splávkem u špičky prutu prostě nedokážete nahodit. V tomto případě nezbývá, než použít splávek klouzavý, přičemž zarážku můžete navinout až na naviják a chytat na libovolné hloubce.

Pokud to ale jde, držte se pevných splávků a co nejjednodušších montáží. Nemusíte chytat daleko od břehu a už vůbec si nemyslete, že čím dál od břehu lovíte, tím víc nebo větších ryb chytíte. Mnohdy je to přesně naopak. Ostatní rybáři, kteří chytají například na položenou, totiž často loví daleko od břehu a u bližšího břehu bývají vody neprochytané a tím pádem i klidnější. Ryby tam najíždějí kvůli klidu. Často se tak ty největší ryby chytají právě v blízkosti břehů, zejména na prochytávaných revírech.

Buďte aktivní

Pokud budete u vody aktivní, může to znamenat, že nachytáte mnohem více ryb než ostatní rybáři, kteří přijdou na první místo, bez přemýšlení nahodí a po několika hodinách jdou bez záběru zase domů.
Pokud vidíte, že se ryby na některém místě pravidelně ukazují na hladině, skáčou nebo se převalují, neváhejte a snažte se tam dostat nástrahu. Ryby se tam objevují z nějakého důvodu a je mnohem pravděpodobnější, že je chytíte právě tam, kde se ukazují.

rybník
foto: Jan Molnár

Spousta rybářů je líná a nehodlají chodit delší dobu na méně přístupná místa. Pamatujte, že přesně z těchto důvodu jsou nepřístupná místa jedny z nejlepších, protože tam ryby mívají klid. Je dobré mít oči na obzoru a nebýt líný se přesunout. To je mnohdy klíčem k úspěchu.

Rady závěrem

Věřím, že tyto tipy vám pomohou a budete úspěšnější. Nic vás ale nezdokonalí tak, jako když sami k té půjdete k vodě a vyzkoušíte, jak a co opravdu funguje. Každá voda je specifická a tak se může stát, že když na jedné vodě na něco konečně přijdete, na jiné nebudete mít při stejné aplikaci nových poznatků ani záběr. To je ale na rybaření to hezké. I když jste možná moc ryb zatím neulovili, věřte mi, že časem poznáte, že kdyby všude fungovalo to samé a pokaždé byste bez problému chytili to, na co si vzpomenete, po chvíli by vás to přestalo bavit.

rybník
foto: Jan Molnár

Rybařina je o stálém vymýšlení nových věcí, taktik a strategií. Při chytání na stojatých vodách si dokonale odpočinete, protože na rozdíl od lovu na tekoucích vodách můžete nahodit a čekat, jestli se začne něco dít. Nemusíte být se splávkem pořád v kontaktu a neustále přehazovat. Začátečníkovi bych lov na stojatých vodách rozhodně doporučil. Může si zde veškeré rybářské náležitosti osahat a až potom je ideální začít s chytáním na tekoucí vodě.

Nejdřív můžete chytat jen na jeden prut. Pokud uděláte vše správně, nebudete dva pruty ani stíhat, kolik záběru budete mít. Na druhý prut se můžete pokoušet o větší rybu, ať už na položenou nebo plavanou s větší nástrahou. Ale o tom zase jindy.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled