Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 2 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
včera
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Zachráníme ještě raka kamenáče?

Marek iRybářství 16. července 2024 1 komentářů
rak kamenáč

foto: Alois Pavličko

Novinky

V České republice žije šest druhů raků, jen dva z nich jsou ale původní. Rak říční a rak kamenáč. Rak kamenáč je vzácnější, jeho početnost výrazně klesá a bez aktivní péče o místa, kde dosud žije, hrozí jeho úplné vymizení z naší přírody.

text: Marek Kožušník s využitím tiskové zprávy

Právě proto nyní Ministerstvo životního prostředí schválilo záchranný program, který připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s externími odborníky. Informují o tom ve společné tiskové zprávě.

REKLAMA

Rak kamenáč k životu potřebuje potoky s kamenitým dnem. Vyhovuje mu, když do vody zasahují kořeny stromů a keřů, které poskytují dostatek úkrytů. Je velmi citlivý na napřimování a betonování potoků a kvalitu vody. Závažným problémem jsou otravy a račí mor.

Odhaduje se, že kvůli račímu moru vymřelo za posledních pět let až 20 procent z celkové populace tohoto druhu v ČR. Dlouhodobým cílem záchranného programu je dosažení příznivého stavu raka kamenáče z hlediska ochrany na území ČR a zachování jeho výskytu na minimálně 200 km vodních toků.

REKLAMA

Ochrana toků

„Zásadní je ochrana a aktivní péče o biotop druhu, tedy místa, kde rak kamenáč dosud žije. Důležité je zachování nejen jejich rozlohy, ale i kvality prostředí. Pomůže to nejen raku kamenáčovi, ale i dalším druhům, které potřebují k životu podobné podmínky. Větší podpora ochrany biotopů a místních populací všech chráněných druhů je navržena formou změny druhové ochrany v zákoně o ochraně přírody a krajiny,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Novela bude podle jeho slov předložena v průběhu léta vládě ke schválení. Nový záchranný program zajistí ochranu toků, kde se rak vyskytuje, napomůže také užší spolupráci mezi orgány ochrany přírody a většímu zapojení rybářské veřejnosti a hospodářů.

Račí mor

Raka kamenáče dále zásadně ohrožuje račí mor, který šíří nepůvodní americké druhy raků. Je to vysoce infekční onemocnění a naše původní druhy raků nemají dostatečnou imunitu, aby se nákaze ubránily. Bohužel neexistuje žádný účinný prostředek, kterým by se raci dali vyléčit, jedinou možností je omezit jeho šíření. Klíčová je tedy spolupráce s rybáři a správci toků. K zavlečení račího moru na lokalitu totiž stačí pouze voda infikovaná jeho sporami nebo infikované rybářské vybavení. K přenosu spor může docházet i na srsti migrujících živočichů.

Biologie raka kamenáče

Rak kamenáč patří mezi menší druhy raků, samci obvykle dorůstají 8–10 cm, samice jsou menší. Je samotářem s noční aktivitou, přes den se schovává pod kameny a kořeny.

„Je všežravec, živí se detritem, nánosy řas či drobnými bezobratlými živočichy. Tělo rakům kryje pevná chitinová schránka. Páří se na podzim, poté na sobě samice nosí přilepená vajíčka, ze kterých se na jaře líhnou malí ráčci. Račí tělo se skládá z devatenácti článků, na nichž jsou nejviditelnější první kráčivé končetiny – klepeta. Korýš je používá k obraně, ale také k udržování rovnováhy nebo přidržování potravy,“ popisuje Jana Hronková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která koordinovala přípravu záchranného programu.

Kde žije

Raci kamenáči u nás dnes žijí na 38 lokalitách ve středních, severních a západních Čechách. V Podkrkonoší se dále vyskytuje jediná izolovaná populace. Tento drobný korýš je dokonce zobrazen v logu chráněné krajinné oblasti Brdy, kde doposud obývá některé potoky.

Rak kamenáč je chráněný nejen naší národní legislativou jako kriticky ohrožený druh, ale i evropskými předpisy. Podle směrnice o stanovištích je takzvaným prioritním druhem a bylo u nás pro něj vyhlášeno 13 evropsky významných lokalit.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Dřív unas potoce bylo raků jak mraků jenom že přišla revitalizace a raci byly pryč škoda byla radost se na ně dívat

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled