Včera odpoledne došlo pod hrází plzeňské přehrady České údolí k úhynu zhruba 60 kg ryb. Rozbory vzorků vody ale nezjistily přítomnost nebezpečných látek. Mohlo by jít o útok kormoránů, nebylo by to v této lokalitě poprvé. Přehrada České údolí patří do revíru Radbuza 1 B, který spravuje MO ČRS Plzeň 1.

text: Marek Kožušník

„Laboratoř nenašla ve vodě významně zvýšené stopy těch markantů, které se sledují, jako je třeba velmi nízká hladina kyslíku nebo nějaký extrémně vysoký podíl čpavku. My jsme tam vlastně nenašli nic, co by mohlo způsobit takhle rychlý hromadný úhyn ryb,“ vysvětlil pro iRybářství Petr Poncar, mluvčí HZS Plzeňského kraje.

Všechno bylo podle Poncara v normě nebo velmi lehce nad normou. Chemický únik nemohl být příčinou.

úhyn ryb
foto: HZS Plzeňského kraje

„Měli jsme to hlášeno jako únik nebezpečných látek na vodní plochu, protože byla na hladině pěna. Ale zjistilo se, že pěna s úhynem nesouvisí,“ dodal mluvčí.

„Pravděpodobná příčina je, ale to jsou spíš dohady, že by to mohlo být po útoku kormoránů. Potvrzeno to nemáme, ale rozhodně to není způsobeno nějakou chemickou havárií nebo že by někdo vypustil jedovaté látky do řeky,“ doplnil mluvčí hasičů.  

úhyn ryb
foto: HZS Plzeňského kraje

Není to poprvé, co se u přehrady našly desítky uhynulých ryb. Jak uvádí sever Plzeňská drbna, v roce 2006 likvidovali hasiči zhruba 50 mrtvých ryb. Zprvu se domnívali, že mohlo dojít k otravě. Nakonec se ale ukázalo, že vše mají na svědomí kormoráni, které zřejmě někdo vyplašil a oni své úlovky upustili.

Hasiči po nabrání vzorků projížděli úsek pod hrází v délce tří kilometrů a vysbírali zde přes 60 kg uhynulých ryb.