Vydatné srážky v posledním týdnu rozvodnily mnoho řek. Nejhorší je situace na východě naší země. Ostravští rybáři proto varují, že za přisvojení si ryb, které uvěznila povodeň, mohou lidé dostat vysoké pokuty.

Text: David Štrunc, foto: Pixabay

Při povodních se může snadno stát, že ryby hledající klidnější vodu uvíznou po opadnutí v nějaké kaluži nebo prohlubni. Pro spoustu lidí je pak snadné ryby sebrat a zpestřit si tak jídelníček.

Jedná se však o pytláctví, varují rybáři! Osoba, která si takovýmto sběrem přivlastní ryby, je podezřelá ze spáchání přestupku. Pokud bude hodnota takto přisvojené ryby menší než 10 000 korun, hrozí vám pokuta až 50 tisíc.

Bude-li však cena sebraných ryb přesahovat 10 tisíc, jednalo by se o trestný čin krádeže dle § 205 odst. 1 písm. a) zákona 40/2009 Sb. (trestní zákoník), který lze během vyhlášeného nouzového stavu trestat vyšší trestní sazbou!

Candát

Pokud tedy na uvězněné ryby narazíte, určitě se nepouštějte do záchranných akcí sami. Zavolejte raději na místní organizaci nebo územní svaz a sdělte jim, kde se ryby nacházejí. Oni vám jistě rádi řeknou, do kterého revíru ryby odnést a pokud budou mít možnost, přijedou pomoct.

Je to jistě lepší než si potvrdit pořekadlo, že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.

Napsat komentář