Chytání úhořů má své kouzlo a každý rybář je určitě rád, když nějakého pěkného hádka zdolá. Tak tomu bylo i v případě Mirka, který ulovil svého prvního úhoře. Jeho manželka ho za rybářskou vášeň nechválila, ale když přinesl domů rybu, nebylo to tak zlé.

text: Hana Svatušková

V jeden letní podvečer jsme se společně vydali na lov úhořů. V zásobě jsme měli dostatek žížal a těšili jsme se, jak si pěkně zachytáme. Měli jsme štěstí, úhoři byli vyhladovělí. Měl ho i Mirek, který chytil své první dva úhoře – a že to byli pořádní chlapáci. Byl tak nadšený, že se rozhodl přinést je domů manželce živé. Nevím proč, ale tvrdil, že žena bude určitě ráda, protože ještě nikdy žádného živého úhoře neviděla.

V kbelíku s vodou je dopravil domů pozdě v noci. A protože se mu zdálo, že budou mít málo místa, dal je na noc do sprchového koutu. Manželku už nebudil. To bude překvapení! Překvapen však byl ráno Mirek, když ho žena s vřískotem budila, že mají v koupelně hada.

Ještě v polospánku nechápal, co se děje. Manželka z něj strhla peřinu a křičela: „Honem volej hasiče, v koupelně je had, určitě někomu utekl a bude jedovatý.“ Děti zavřela v pokoji. Mirek již v plné pohotovosti ženě vysvětloval, že to není had, nýbrž úhoř, kterého včera večer ulovil a že jsou tam dva. Na manželku šly mrákoty.

Nadávala, jak ho mohlo napadnout donést domů takové potvory. Úhořům se zřejmě ve sprchovém koutu nelíbilo a rozhodli se najít nějakou cestu k útěku. Koupelna byla plná slizu a oba se schovávali pod sprchovým koutem. Děti, zvědavé a lačné vidět opravdového úhoře, pobíhají kolem rodičů.

Mámě pracují nervy na plné obrátky, nedaří se jí zahnat děti zpět do pokoje a Mirek stále ještě úhoře nedostal zpod sprchového koutu. Děti se kupodivu nebojí a snaží se tátovi pomoci. Z úhořů jsou nadšeny. „Ukázat je tak kamarádům,“ volala děcka. To Mirek striktně zamítl, protože si dokázal představit hádku s manželkou. Pro klid v rodině byl rozhodnut úhoře co nejrychleji zlikvidovat. Manželka mezitím utekla k sousedům.

Mirek úhoře zabil, uklidil koupelnu, sám připravil úhoří oběd, který manželka posléze dokonce snědla a jídlo i pochválila. Ale živé ryby už domů raději nenosí.