Asi nejzábavnější chvíle z pohledu manželky přicházejí v prvních měsících rybářského zápalu, kdy začátečník zkouší úplně všechno. Ne všechny momenty jsou úsměvné, některé působí tragikomicky. Proto si dovolím pár rad pro obě strany. Předejdete tak rodinným katastrofám a hádkám…

text: Hana Svatušková

PŘÍPRAVA PRUTU K LOVU. Nejdříve se ujistěte, že máte po ruce všechny potřebné pomůcky. Pozorně si prostudujte návod a naučte se vázat uzly. Vázání uzlů znamená spoustu zamotaného vlasce kolem, rozpíchané prsty a hodně nadávek. Časem se z vás stanou mistři.

NAHAZOVÁNÍ. Ať to muži zkoušejí v přírodě, kde je dostatek prostoru. Všichni, kteří mají nutkání zkoušet náhozy doma, se musí připravit na škody. V lepším případě se háček zachytne o záclonu, v horším o lustr, popřípadě vázu po babičce.

V případě ulovení květináče padá většinou celá květinová stěna. Také domácí zvířata berou nahazování jako hru, takže se připravte na vytahování háčků z tlapek. Naše kočky zachránil veterinář. Dámy, úklid celého bytu po akci berte jako samozřejmost.

UCHOVÁVÁNÍ NÁVNADY V LEDNICI. Všechny členy rodiny upozorněte, kde a v čem máte uložené žížaly nebo červy. Nemyslím, že po jejich požití by se někomu něco vážného stalo, ale přece jsou tyto poživatiny spíše pro ryby. Těsto pro ryby raději označte.

NEŽ VYRAZÍTE K VODĚ. Ujasněte si, co k vodě vzít musíte a co vzít chcete. Při prvních výpravách k lovu se připravte na opakované ukládání a vykládání potřebných a nepotřebných věcí. Zpočátku budete chodit s napěchovaným batohem. Na ulovenou rybu už potom nemusíte mít místo. Nezapomeňte, že kromě batohu musíte vzít ještě pruty, podběrák, vidličky, vezírek a stoličku.

Vaše fyzická kondice se v prvních měsících velmi zlepší. Nepočítejte pánové s tím, že vám vaše drahá polovička poradí, co je a není důležité. Té to bude jedno. Bude totiž ráda, že po hodinové přípravě konečně opustíte byt.

U VODY. I u ní to chce pořádek. Není příjemné zakopávat o pohozený podběrák, kbelík s krmivem. Stolička je vratká a při prvních záběrech většinou letíte i se stoličkou směrem dozadu. V lepším případě na háčku vidí úlovek, což je malé odškodnění za pády, které vás ještě čekají.

Pokud s sebou na lov berete někoho, kdo neví, jak se u vody chovat, věřte, že to brzy vzdáte, zabalíte náčiní a půjdete domů. Pozor na dětičky! Z jejich neustálých otázek na téma, kdy už konečně něco ulovíte, můžete zešílet. Doporučuji vzít s sebou prášky na hlavu.

NEHÁDEJTE SE. Pánové, pokud manželka s vámi nesdílí elán a lásku k rybolovu, nezatěžujte ji zbytečně otázkami a historkami o rybaření. Zkrátka jen přineste rybu. Když ji doma vykucháte a očistíte, možná dostanete pochvalu.