Už nějakou dobu se snažím vyzvědět na známých i neznámých rybářích, jaký mají rybářský sen. Někdy se nestačím divit. Čím skromnější jsou sny rybářů, tím více se zamýšlím nad tím, kde končí rybářská fantazie.

text: Hana Svatušková

U mladých rybářů je skoro samozřejmostí pořádné rybářské nádobíčko a pak taky časté úlovky. Málokdy řeknou, že touží po opravdu trofejní rybě. Chtějí prostě lovit často a nachytat co nejvíce ryb.

Pro kolegy, kteří už mají něco odchytáno, je nejvyšší metou lov v zahraničí, nejlépe na moři. A často si to i dopřejí, nejde o nesplnitelný sen.

A pak jsou rybáři, kteří si přejí třeba chatu někde u vody, kde by mohli trávit svůj volný čas. Nejlépe někde u rybníka, kde budou brát ryby celoročně. Někteří z nich si přejí svůj vlastní rybník, což už také není nic tak zvláštního.

Znám řadu lidí, kteří mají rybníků hned několik. Buď si ve svém chytí oběd, nebo jen tak sedí u břehu, kochají se okolní krásou a své rybičky přikrmují.

Trofejní ryba a pořádný člun

Rybářské sny a cíle pozvolna rostou. Sama to vidím u svého manžela. Nejdříve chtěl pořádné náčiní, pak toužil po trofejní rybě, zachytal si na soukromých rybnících a teď touží po pořádném člunu na rozlehlou vodu.

úlovek
Spousta rybářů touží po trofejní rybě a po rybaření na moři. Foto: pixabay.com

A stále častěji hovoří i o lovu někde v Norsku. O rybářském severu Evropy ostatně sním i já.

Co někdy stačí ke spokojenosti

Vloni na jaře jsem se zastavila na kus řeči se třemi rybáři, kteří chytali nedaleko nás. Byli to muži těsně předdůchodového věku a řekla bych, že o rybách už něco věděli. Jeden z nich měl velice zvláštní přání – chtěl, aby se jeho žena konečně naučila jíst ryby. Nikdy prý rybu nepozřela, a tudíž mu je doma ani nepekla, nesmažila, nevařila.

Jeho kamarád si zase stěžoval na to, že jeho žena pokaždé brblá, když jde na ryby, a jaká by to byla krása, kdyby brblat přestala.

rybáři
Mnohým stačí docela obyčejný klid u vody. Foto: pixabay.com

No a třetí rybář do party mě vyloženě rozesmál. Víte, co si přál? Aby ho konečně zkontrolovala rybářská stráž. Ještě nikdy se mu to nepoštěstilo. Nevím, zda se mu jeho přání vyplní. Tady je vidět, jak málo staří k rybářské spokojenosti.

Ano, rybářská fantazie je nekonečná a je to jen dobře. Rybáři prostě své sny mít musí. Všem přeji, aby se jim ty jejich vyplnily.