Kdoví, kam až sahá historie této krásné záliby. Rybaření bylo už od počátku věků nutností, jelikož představovalo zdroj obživy. Navzdory tomu, že prapůvodní chytání ryb do rukou bylo pracné, na výsluní rybářských metod vydrželo dlouho a v některých zemích se těší oblibě doposud.
text: Hana Svatušková
Změna přišla až za zlaté éry egyptské říše. Tehdy mladý egyptský vynálezce Ali Hasan al Abdul přišel s přelomovým využitím krátkého oštěpu. Když to vymyslel, záhy neskutečně zbohatl. Dokonce mu byl postaven památník ve tvaru hrotu oštěpu. V roce 1998 byl Aliho vynález dokonce zařazen uznávanou Kalifornskou univerzitou na seznam deseti největších objevů všech dob a porazil tak i velké favority, kupříkladu kostkový cukr nebo gumu do kalhot.
Je v tom háček
Udice s háčkem přišla na řadu v období antiky. Řečtí badatelé zkrátka věděli, že v tom bude nějaký háček. Doba temna pro rybaření pak nastává až ve středověku. Do popředí se dostávají hony a lov divokých ovcí, ryby netáhnou. Rybaření se opět dostává do módy až s nástupem renesance. S novou vlnou přichází i řada vynálezů, i v rybařině. Například harpuna či hlubinné sítě. Dokonce se proslýchá, že vášnivý rybář a autor prvního potápěčského obleku Leonardo da Vinci sestrojil prototyp sonické zbraně na odchyt a přímou úpravu ryb.
Na počátku novověku byl rybolov velice důležitou součástí příjmů téměř všech přímořských zemí. Přístavní města díky obchodu s rybami bohatla závratnou rychlostí, ale začínají se stavět i první rybníky a zakládat chovy ryb. Příklad z našich zemí je typický. Jenže s pozvolným příchodem průmyslové revoluce se zájem o rybaření opět vytrácí.
Konec 19. století je průlomový
Svět zachvacuje zlatá horečka. Právě v tomto období byla zlatá rybka zapsána do Červené knihy na seznam druhů na pokraji vyhynutí. V té době vzniká rybaření vlastně v té základní formě, jakou známe dodnes. Styl lovu se několikráte mění, ale ke slovu přicházejí další a další vynálezy, výdobytky moderních technologií. Současnost je „díky“ neskutečným možnostem k rybám téměř nemilosrdná, vlastně nemají šanci, aby unikly sítím, udicím a neskutečné škále nástrah a nástrah, přirozených i umělých…
Tak k těm našim rybám buďme milosrdní…
Diskuze k článku (0)