Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 26 min
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 10 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem

Vzpomínáme na staré časy: Vlčkův vrhací naviják

Michal Katuščák 13. února 2021 0 komentářů
nejlepší naviják

foto: Lenka Hofmanová

Retro

Nejen lidé, ale i věci mají své osudy a je věčná škoda, že nemohou vyprávět. Pojďme se vracet do minulosti. Třeba do doby, kdy naviják, prut nebo korkový splávek sloužily svému páníčkovi klidně i po celý život.

Text: Zdeněk Hofman

Pan Stanislav Vlček z Přepeř u Turnova patří k našim nejstarším výrobcům rybářských navijáků. Vyučený výrobce pian vyráběl rybářské potřeby od roku 1935. Ryby ho přitahovaly odjakživa a řeku Jizeru znal jako málokdo. Měl to k ní jen pár kroků.

REKLAMA

Historie rybářských navijáků

V dávné minulosti se rybařilo pouze s prutem, na kterém byla navázaná spletená koňská žíně. Navijáky se u nás začaly ve větší míře používat po roce 1920. Jednalo se o obyčejná kolečka, která sloužila hlavně jako zásobník šňůry.

Vlčkův vrhací naviják
foto: Lenka Hofmanová

Pokud chtěl rybář nahodit dál od břehu, musel nejprve šňůru vymotat a až pak švihnout prutem. Velkým pokrokem byly otočné vrhací navijáky. Díky otočnému kloubu na nožce navijáku lze naviják nastavit do polohy rovnoběžné s osou prutu pro navíjení nebo kolmé pro nahazování.

REKLAMA

Tyto navijáky šly používat nejen při lovu na položenou nebo plavanou, ale hodily se i pro přívlač. Jedním z prvních výrobců byl právě Stanislav Vlček, který měl na bakelitové cívce kromě upozornění patent ohlášen i iniciály V. S. Tuto cívku později použil i pro smekací naviják Jizeran.

Čís. 1 – Sklápěcí naviják

Pod tímto číslem a názvem je uvedena první verze otočného navijáku v katalogu z roku 1938. V Rybářském věstníku je jako novinka inzerován už od roku 1936. Konstrukčně šlo o naviják velmi jednoduchý, opatřený vypínací řehtačkou a kličkou.

Vlčkův vrhací naviják
foto: Lenka Hofmanová

Čís. 50 – Sklápěcí naviják Populár

Vylepšená verze otočného navijáku vznikla o rok později. Text v katalogu hlásá, že Populár jest tentýž jako čís. 1, avšak s klouzavou unavovací řiditelnou brzdou. Klouzavá brzda umožňuje rybáři, aby mohl se zcela slabým náčiním zdolávat i nejtěžší úlovky.

Šlo o jednoduchý, ale praktický naviják umožňující daleké hody pouhým otočením cívky na kloubu. Tyto výhodu měly dosud jen ty nejdražší navijáky. Populár jest naviják velké hodnoty a jeho cena činí pouhých Kč 75,-.

Jak šel čas

Otočné vrhací (sklápěcí) navijáky se staly velmi populární a trvalo skoro dvacet let, než je definitivně vytlačily navijáky smekací. Souběžně s panem Vlčkem vyráběly otočné navijáky během třicátých a čtyřicátých let i další firmy, jako Stibůrek, Rousek, Uggé.

Vlčkův vrhací naviják
foto: Lenka Hofmanová

Po znárodnění v roce 1948 převzal výrobu otočného Rouskova modelu Lido i nově vzniklý národní podnik Tokoz. To už ale sláva jednoduchých navijáků začala upadat a rybářský svět ovládly definitivně navijáky smekací.

Pochopitelně s výjimkou muškaření, kde naviják plní úlohu pouhého zásobníku šňůry. Navijáky Stanislava Vlčka už dnes lákají jenom sběratele. V naší expozici máme i jeden Vlčkův vrhací naviják, který patřil synovci Lexovi Vlčkovi, též vášnivému rybáři a milovníku kouzelné řeky Jizery.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled