Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 5 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 8 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
předevčírem
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Vzpomínáme na staré časy: Navijáky SOL Triplex C

Marek Kožušník 11. září 2023 1 komentářů
naviják

foto: Lenka Hofmanová

Retro

O navijácích Triplex jsem psal již v roce 2019. Jednalo se o všeobecný popis všech tří velikostí, tedy o Triplex A, B, C. Tentokrát se zaměříme na nejrozšířenější Triplex C, který se později stal předlohou pro naviják Reex.

text: Zdeněk Hofman

Ve 30. a 40. letech 20. století prošel Triplex C několika inovačními úpravami. V loňském roce se nám podařilo sehnat do sbírky dva méně vídané modely včetně původního koženého kufříku a plátěného pytlíku. Kufříky i pytlíky jsou mnohem cennější než samotné navijáky a pokud náhodou nějaký vlastníte, rádi odkoupíme do sbírky.

REKLAMA

SOL Děčín

V roce 1903 založil Wenzel Thöner v Děčíně firmu SOL, zaměřenou na výrobu kovového zboží a kancelářských potřeb. Specialitou podniku byla výroba forem na chleba a plivátek. Po první světové válce se sortiment rozrostl o zubní techniku a drobné pájecí a smaltované přístroje.

O počátcích výroby rybářského náčiní není dostatek informací. S největší pravděpodobností se začalo vyrábět během 20. let 20. století. Z té doby totiž pocházejí nejstarší patenty na rybářské náčiní SOL.

REKLAMA

Wenzel Thöner, narozený 1. května 1877 v Markvarticích u České Kamenice, se stal největším výrobcem rybářského náčiní na našem území. Firma získala obchodní zástupce po celé republice. Velkou část produkce vyvážela i do zahraničí. V Evropě do Německa, Itálie, Španělska, Řecka, Portugalska, Francie, Norska, Švédska, Finska, Rumunska nebo Velké Británie. Dále pak do Egypta, Sýrie, Jižní Afriky, Kanady, Spojených států amerických a Malajsie.

K úspěchu napomáhaly Wenzelu Thönerovi vlastní praktické zkušenosti, včetně zkušeností otce Jana i syna Wilhelma. Všichni tři byli totiž vášnivými rybáři. Otec Jan patřil v severních Čechách mezi uznávanou rybářskou elitu. Syn Wilhelm se stal ředitelem továrny.

Triplex C

Výroba smekacích navijáků Triplex začala ve druhé polovině 30. let, kdy už měla firma velmi bohatý sortiment rybářských potřeb. V katalogu SOL z roku 1935 žádný smekací naviják ještě není. Navijáky Triplex najdeme až v dodatku tohoto katalogu. V časopisu Rybářský věstník nalezneme první zmínku o navijáku Triplex v inzerci z roku 1936, kde je označován jako nový naviják. Postupně vzniklo několik podob všech modelů Triplex A, B i C.

naviják
Triplex C s kufříkem, foto: Lenka Hofmanová

Modely první generace s kovovou cívkou nejsou nijak značené. První značení SOL Triplex se objevuje na bakelitových cívkách. Následující modely jsou již velmi zdařile značené na rotoru i tělese navijáku. Triplex A a C mají průměr cívky 55 mm, Triplex B 74 mm.

Největší popularitu mezi rybáři získal Triplex C. Jedním z důvodů byla jistě nízká pořizovací cena. Zatímco Triplex A stál 460 Kč a Triplex B dokonce 580 Kč, Triplex C vyšel na pouhých 190 Kč. Kromě základních verzí vzniklo pochopitelně i mnoho odchylek, po kterých lační současní sběratelé. Zejména v počátcích, kdy se jednalo o ruční kusovou výrobu, vznikaly nejrůznější mutace. Ve 40. letech se již poslední generace navijáku vyráběla sériově, a to až do zániku firmy v roce 1951.

Dobový popis navijáku Triplex C

Populární provedení, hliníkový, jedna bakelitová cívka s řiditelnou brzdou rovná šňůru pohybem nahoru a dolů. Automatický obloukový chytač šňůry bez péra.
Obsah cívky:
100 m hedvábné šňůry, 4 liberní neb 200 m imitace č. 1.

Konec firmy SOL

Všechny plány prosperující firmy zhatil konec druhé světové války. Firma SOL skončila 19. června 1945 pod národní správou a Wenzel Thöner coby sudetský Němec byl s celou rodinou a většinou zaměstnanců odsunut do Německa, kde roku 1947 zemřel.

naviják
Zleva Triplex C, Record a Reex, foto: Lenka Hofmanová

Wilhem Thöner ve výrobě rybářského náčiní v Německu pokračoval. Továrna SOL Děčín definitivně skončila 28. října 1951. Veškerá výroba byla převedena do nově vzniklého národního podniku Tokoz ve Žďáru nad Sázavou. Z oblíbeného navijáku Triplex C vznikl po několika obměnách legendární Tokoz Reex.

Ohlasy čtenářů

Petr Roll z Prahy (ročník 1954) přinesl do naší muzejní síně na Pankráci několik pokladů rybářské historie. Navijáky TAP 65 a ABU 505 s krabičkami dostal od známého. K duralovému prutu Tokoz 5202 a navijáku SOL Triplex C přidal osobní vzpomínku.

naviják
Petr Roll, foto: Lenka Hofmanová

„Duralový prut s navijákem jsem dostal od dědy Jardy Součka (ročník 1903), který s ním rybařil ve Vraném nad Vltavou. Já chytám ryby od roku 1965, hned po otevření Hostivařské přehrady. Na žákovských rybářských závodech téhož roku jsem chytil tři kapry a dostal se na bednu za 5. místo. Velkou zásluhu na mém umístění měl děda, který mi radil, kdy nastražit těsto, kdy žížalu, kam nahodit atd. Chytal jsem právě s tímto dědovým duralákem a navijákem Triplex.“

Petr zavzpomínal i na 70. léta, kdy jezdil jako zvukař se známými skupinami ETC, Jazz Q a Country Beat. Provozoval dokonce legendární pražský rockový klub Chmelnice. Ve volných chvílích pochopitelně rybařil a rybaří dodnes. Teď už zase on zaučuje vnuka Jonáše, jak to kdysi dělával děda Jaroslav.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Všechny články od „Hofmanů“ doslova hltám. Bohužel je jich málo 🤪👍

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled