Nejen lidé, ale i věci mají své osudy a je věčná škoda, že nemohou vyprávět. Pojďme se do minulosti vracet. Třeba do doby, kdy naviják, prut nebo korkový splávek, sloužily svému páníčkovi klidně i celý život.

Text: Zdeněk Hofman, foto: Zdeněk Hofman (Muzeum)

Tento naviják lze považovat za opravdový unikát, o kterém vědí jen skuteční znalci. Předlohou Recordu se stal předválečný naviják SOL Triplex, vyráběný firmou Wenzel Thoner z Děčína. Po znárodnění převzala nakonec výrobu firma Tokoz a nahradila Triplex Recordem. První modely byly dokonce osazovány původními součástkami Triplexu.

Výroba těchto navijáků však netrvala dlouho a Tokoz zahájil výrobu mnohem známějších navijáků Reex, které už většina rybářů pamatuje. Poslední navijáky Record byly zase pro změnu kompletovány s novými cívkami Reexe (viz foto).

Oba navijáky jsou si na první pohled velmi podobné a bezpečně je rozeznáme zejména podle vyraženého názvu u kličky. Moderní Reex měl navíc i pojistku (cvrčka) k zamezení zpětného chodu, která umožňovala zasekávat jednou rukou bez přidržování vlasce. Při otáčení kličkou upozorňoval rybáře na zajištění zpětného chodu charakteristický, cvrkající zvuk.