V 50. letech minulého století ovládl socialistickou výrobu rybářských navijáků národní podnik Tokoz, o kterém jsem psal již mnohokrát. Několik malých výrobců se přece jen objevilo. Alespoň na nějaký čas. Kromě otočného Stibůrkova navijáku Hudson a Paulátova Ladaru, vyráběné již národními družstvy, se v polovině 50. let objevil úplně nový naviják Proud.
text: Zdeněk Hofman
Výrobce ČKD Kutná Hora, státní výrobny autodílů, závod 2006, se s největší pravděpodobností inspiroval legendárním navijákem TAP Adolfa Tlustoše. Masivní Proud si rybáři velmi oblíbili zejména při lovu na položenou. Neměl sice křížové ukládání vlasce na cívku jako TAP, sklopná nožka, umělohmotná cívka s logem včetně hvězdicové matice tento naviják hodně připomínají. Některé modely mají cívku též kovovou. Průměr cívky je 7 cm.
Při své jednoduchosti je naviják velmi účinný a téměř nezničitelný, což dokazují téměř všechny dochované modely, které i po tolika letech fungují většinou bezvadně. Největší slabinou je absence zarážky zpětného chodu. Stejně jako u prvního modelu Tapa najdeme i u Proudu pouze zajišťovací matici na kličce s levým závitem.
Jejím dotažením lze zajistit naviják proti samovolnému otáčení. V 50. letech se ještě zcela běžně zdolávaly ryby přes kličku, což znamená, že se místo povolování brzdy točilo kličkou opačným směrem.
Dobový popis navijáku
Je naším přáním dáti sportovcům rybářům naviják, který společně s dokonalým ovládáním rybolovné techniky zpříjemní našim rybářům chvíle odpočinku po práci, strávené na březích našich řek, potoků a rybníků.
Zacházejte s navijákem jako s mechanickým přístrojem, jehož dobré funkci nešetrné a hrubé zacházení škodí. Nemáte-li na prut stojánek ani vidličky, pak prut raději položte. Nezarážejte nikdy prut s navijákem prudce do země, neboť naviják lehce o kámen rozbijete nebo urazíte. Při uváznutí udice necloumejte násilně prutem, neboť tím trpí i mechanismus navijáku. Selžou-li všechny pokusy o uvolnění, uchopte samotný vlasec, odložte prut a uvolněte udici tahem za vlasec.
Provedení
Naviják vyrobený z hliníku a polyamidu je vybaven šnekovým převodem s poměrem převodu 1:2,375, který zajišťuje rychlé přitažení návnady i úlovku. Překlápěcí mechanismus je proveden tak, že při jeho překlopení zapadají zuby pastorku do ozubeného kolečka (tzv. nucené překlápění).
Cívka svým velkým obsahem vlasce dovoluje rybolov na našich větších vodách a při větším úlovku umožňuje délka vlasce jeho snadnější a bezpečnější zdolání.
Pro rybáře nejdůležitějším je provedení a spolehlivé seřízení brzdy cívky, na které je většinou závislé zdolání ulovené ryby. Mějte vždy brzdu správně seřízenou v poměru k síle použitého vlasce, neboť jedině tak ulovenou rybu pohodlně zdoláte. Přestanete-li věnovati pozornost svým prutům, neopomeňte zcela uvolniti matici brzdy.
Technické údaje
Obsah cívky: 200 m vlasce 0,30 mm
Průměr cívky: 70 mm, její zdvih: 13 mm
Váha: 0,32 kg
SMC: 85 Kčs
Mezi sběrateli se objevilo i několik větších přehradových verzí navijáku Proud, který nám ve sbírce chybí. Pokud takový naviják máte, dejte prosím vědět.
Ohlasy čtenářů
Velké překvapení a současně i radost způsobil Honza Mastodont Tolar z Nymburka, když do Muzea rybářského sportu na Pankráci přivezl kromě otepi starých udic i pravěký lodní motor. Takovou kuriozitu jsme doposud v expozici neměli. Stáří odhadnuto na rok 1970. Jmenuje se Neptun a je stále funkční.
Diskuze k článku (0)