Nejen lidé, ale i věci mají své osudy a je věčná škoda, že nemohou vyprávět. Pojďme se do minulosti vracet. Třeba do doby, kdy naviják, prut nebo korkový splávek sloužil svému páníčkovi klidně i celý život.
Text: Zdeněk Hofman, foto: Lenka Hofmanová
Naviják Reex je legendární. V 60. až 80. letech minulého století s ním začínali snad všichni adepti Petrova cechu. I já. Rybařit jsem začal jako malý kluk. Nejdřív jenom na kousek vlasce s háčkem. Když rodiče usoudili, že mě ryby hned tak nepustí, koupili mi opravdovou výbavu. Na můj první žlutý laminátový prut nikdy nezapomenu. Stejně tak se mi do paměti vryl i šedý smekací naviják Reex.
Pro všechny navijáky tehdejší doby byl charakteristickým znakem tzv. cvrček, který působil jako pojistka proti zpětnému chodu a při navíjení vydával cvrkající zvuky. Dodnes nepochopím, kdo mohl takovou absurditu vymyslet. Stačilo několik rybářů u vody a byl koncert. Hrčící cvrček však ryby plašil. Další slabinou byla špatná funkce brzdy. Matice musela být na cívce utažená téměř na doraz, jinak hrozilo, že vypadne a skončí na dně rybníka. Zdolávání probíhalo stylem kdo s koho a největší ryby se pochopitelně u břehu utrhly. Přesto byl naviják s prutem mojí nejmilejší hračkou. Pomohly mi otevřít okno do světa ryb, který mi navždy učaroval.
Naviják Reex vyráběla firma Tokoz ve Žďáru nad Sázavou. Po druhé světové válce a následném znárodnění navázala na výrobu prvorepublikového továrníka Jaroslava Josefa Rouska. Během let naviják prošel modernizací tvaru těla, hledaly se kvalitnější materiály. Z dnešního pohledu je to velice jednoduchý výrobek.
Pojďme se podívat na dobový popis a návod k použití této legendy:
Naviják Reex je lehký typ smekacího navijáku vhodný pro chytání menších dravců a ostatních ryb až do hmotnosti 3 kg. Těleso navijáku, víko, rameno překlápěče, ozubené kolo a klička jsou vyrobeny z hliníkové slitiny, cívka z plastické hmoty nebo z hliníku. Cívka je opatřena signálním zařízením.
Obsah cívky: 0,15 mm/250 m vlasce, 0,20 mm/180 m, 0,25 mm/120m, 0,30 mm/80 m. Naviják je na levé straně tělesa opatřen pojistkou k zamezení zpětného chodu. Zarážka zpětného chodu je důležitá pro zásek, který lze provádět jednou rukou bez přidržování vlasce. Při otáčení kličkou je rybář upozorňován na zajištění zpětného chodu navijáku signálním zařízením. Jemné a spolehlivé seřízení brzdy cívky obstarává křídlová matka spolu s pojistkou a plstěnou podložkou tlakem na cívku. Mazání smekacího navijáku Reex provádí se podle jeho používání občasným namazáním třecích ploch, a to cívky a ramene překlápěče, mazacím tukem.
Takoví jsem měl když jsem začínal rybařit dostal jsem ho od babičky a ta ho dostala od známého pro mě byl supr