Snad každý rybář pamětník zná legendární obchod na Malém náměstí v Praze. Od 50. let minulého století se jednalo o největší speciální prodejnu v ČSR. Při troše štěstí a trpělivosti se zde dalo koupit nedostatkové rybářské nádobíčko.
text: Zdeněk Hofman
V letech 1950 až 1989 byl socialistický trh zásobován nepravidelně a sehnat kvalitní naviják nebo prut dalo někdy hodně práce. Prodejna na Malém náměstí 14, na Praze 1, prý bývala zásobována přednostně, aby dobře reprezentovala.
Dříve Hugo Burok
Málokdo už pamatuje, že Rybářské potřeby, prodejna 706, se původně jmenovala Hugo Burok. Jako doklad doby a vzpomínka zůstal firemní katalog z roku 1937. Poznámka na titulní straně katalogu hlásá, že firma byla založena již v roce 1863.
V úvodu se dočteme, že v obchodě najdeme prvotřídní rybářské náčiní všech světových značek. Na dvou dobových fotografiích je vidět, že obchod byl skutečně skvostně zaveden. Police plné navijáků, ve stojanech desítky štípaných a bambusových prutů, na pultech splávky, udičky a další rybářská bižuterie.
V obchodě mnohem víc než v katalogu
Hugo Burok upozorňuje, že není možné uvádět v katalogu veškeré zboží, které je na skladě. Do obchodu přicházejí neustále novinky, které nelze dodatečně zařazovat. Kupující se sami přesvědčí o bohatém skladu hodnotného rybářského náčiní nejen tuzemských, ale i význačných světových firem cizích. Ceny jsou uvedeny na zvláštním dodatku, který bude dle potřeby upravován.
Zastoupení firem
Z našich výrobců najdeme v katalogu firmu SOL Děčín, Jaro J. Rousek Zámek Žďár, Vlček Přepeře a Paulát Strmilov. Firmy SOL a Rousek nabízejí štípané a bambusové pruty, obyčejná kolečka, šňůry, imitace, třpytky a další náčiní.
Firma SOL pak smekací navijáky Triplex, zatímco Rousek představuje Stabil I a II. Firma Vlček má v katalogu otočný naviják, Paulát nabízí hedvábné šňůry. Ze zahraničních firem je zastoupen ve velké míře DAM, Allcock, Milward a Hardy. Katalog je bohatě ilustrovaný. Pojďme si některé výrobky podrobněji představit.
Naviják Stanley
Allcockův vrhací naviják Stanley z tmavého kovu, otáčecí cívka, prstový zachycovač rovná šňůru pohybem nahoru a dolů. Velmi výhodný naviják na chytání kaprů. Vyroben pouze na pravou ruku. Obsah cívky 80 yardů – 72 m imitace č.3.
Jedná se o jeden z prvních smekacích navijáků na světě. Na trhu se objevil okolo roku 1928, v našich obchodech cca v roce 1936. Dobová inzerce dále hlásá, že Stanley jest velmi příhodný patentní naviják na lehké vláčení a házení vůbec. Cena 220 Kč byla zvána jako lidová.
Colorado Spoon
Allcockova lžíce s turbinkou, na povrchu silně niklovaná, uvnitř červená, na pevné zatížené ose s trojháčkem červenou vlnou zastřeným. Osvědčená třpytka na dravce. Vyráběná ve velikostech 25, 31, 37, 43, 50, 56 a 62 mm.
Rouskův Phantom
Podlouhlá prolomená lžíce ze silného kovu, na ose s trojháčkem zastřeným červenou vlnou. Provedení: oboustranně poniklovaná neb poměděná, neb po jedné straně poniklovaná, po druhé poměděná, vždy s barevnými pruhy na povrchu. Velikost 35, 45 a 55 mm.
TiT-Bit
Allcockova kovová rybka, prohnutá, točící se bez turbíny, se třemi odnímatelnými trojháčky a jedním obratlíkem. Hnědě, modře neb zeleně emailovaná neb poniklovaná. Velikost 43, 62, 81 mm.
Crocodile Spinner
Hardyho známý systém na mrtvou rybičku. Dva silné trojháčky na ocelovém lanku (menší na seduli), kovový svěrač s turbínkou. Velikost rybky, kterou možno připnouti je 45, 55, 70, 85, 95 a 105 mm.
The Simplex
Allcockovy Crystal udice, bílé, na jemné protahované šedomodré seduli v délce 25 cm, v sešitkách po 12 kusech, balení Simplex, velikost 1 až 20. Dále tytéž udice bronzované a zlacené.
Ohlasy čtenářů
Dva krásné navijáky a několik dalších drobností zachránil dlouholetý fanoušek našeho muzea, rybář a opravář navijáků Jarda Lenk z Kdyně. Jedná se o navijáky firmy Jaro J. Rousek. Muškařské kolečko č.107 a smekací naviják Stabil III. Jsou to nádherné kousky, které obohatí naši expozici. Na úspěchu celé akce má velkou zásluhu i manželka Dana, která navijáky pečlivě zabalila a odnesla na poštu. Ještě jednou moc děkuji.
Diskuze k článku (0)