Text: Zdeněk Hofman, foto: Lenka Hofmanová
Tento díl je tak trochu aprílový, přesto však mapuje historii rybářského sportu. Vlastnoručně vyráběné rybářské vybavení býval často jediným řešením v mizerně zásobovaném socialistickém trhu.
Vybrané vláčecí nástrahy na prvních dvou fotografiích jsou hodně originální a je škoda, že nemohou prozradit, zda někdy přinesly svému stvořiteli štěstí. Třpytky na třetí fotografii jsou naopak moje vlastní.
Jako polotovar je nechal vyrobit pan Dušek a společně jsme je pak dobarvovali. Zřejmě byl v tu dobu i nedostatek barev, protože naše paleta čítala pouze černou, červenou a bílou.
Bylo mi asi čtrnáct a na červenočernou plandavku (vpravo dole) zabrala jedna z mých prvních štik. Ukázka čihátek a splávků je opět hodně kuriózní.
Splávky jsme jako kluci vyráběli nejčastěji z husích brků, navlečených na nastříhaných kroužcích bužírky. Nejrychleji vyrobené čihátko, kterému nikdo neřekl jinak než policajt, bylo vyrobené ze silnějšího drátu, potaženého bužírkou. Pomocí kombinaček se kousek drátu z bužírky vytáhl, stočil do kruhu a zastrčil do druhého konce.
Samostatnou kapitolu domácích výrobků tvoří vidličky pod prut. V dávných časech měl málokdo kupované v obchodě. Někomu sloužily obyčejné, z ohnutého drátu. Zruční kutilové vlastnili nerezové skvosty, které šly pomocí šroubků nastavit do libovolné polohy. O těchto pokladech si ale povíme někdy příště.
Diskuze k článku (0)