Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 8 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 10 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
předevčírem
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Vyvážené nástrahy: Skvělá finta na mazané kapry

Marek iRybářství 10. května 2021 0 komentářů
vyvážené nástrahy

foto: Michal Kučera

Praxe

Nedávno jsme se podívali na zoubek plovoucím nástrahám, dnes se vrhneme na vyvážené. Někdy se používá termín neutrálně vyvážené, ale já do této kategorie řadím i nastražení dvou kuliček na panáčka – a tam se vždy o přesné vyvážení nejedná. V každém případě jde o nadlehčené nástrahy, které se nevznášejí, nýbrž zlehka dosednou na dno.

text: Michal Kučera

Jestliže je hlavní výhodou plovoucích boilie dráždivost a možnost umístění do správné výšky, neutrální nástrahy těží ze zcela jiných zbraní. Jejich největší předností je, že vypadají podobně jako návnady na dně, ale přitom jsou lehčí. Kapři jsou navyklí sbírat (či lépe řečeno nasávat) potravu ze dna určitou silou. Jinou u prorývání dna plného patentek, jinou při „oždibování“ škeblí z kamenů či větví, jinou u zrnek kukuřice či boilie.

REKLAMA

Pokud před tím, než narazí na vaši nástrahu, sesbírali několik kuliček boilie, vědí, s jakou intenzitou nasát tu další. Jenže ta je mnohem lehčí, než očekávají. Je vám určitě jasné, co se v tu chvíli stane. Kapr chce třeba jen ostražitě nasát sousto na okraj pysků. Jenže to je tak lehké, že vletí do tlamy mnohem hlouběji. Dřív než stihne prohlédnout léčku, háček už má s velkou pravděpodobností zapíchnutý uvnitř tlamy a váš hlásič začne vydávat ten nádherný tón.

Není třeba dál dodávat, že neutrální nástrahy jsou skvělou variantou na mazané kapry, kteří se chovají velmi ostražitě a podezřelá sousta obezřetně zkoumají. Mnohdy se mi též osvědčily ve chvílích, kdy vaše krmné místo z důvodu četných úlovků pomalu začíná „vyhořívat“. Kapři tam stále jsou, ale den ode dne opatrnější. Už se nekrmí tak bezhlavě. To je ta pravá chvíle pro „neutrály“.

REKLAMA

Nezapadne do bahna

Další výhodu nabízejí při použití nad silně zabahněným dnem. Klasická těžká nástraha zde může zapadnout tak, že pro kapra bude obtížné ji objevit. Jasně, nabízí se tu plovoucí boilie, ale podle mých zkušeností na bahně moc nefunguje. Ale nástraha, která má takový balanc, že zlehka zůstane sedět na povrchu nánosu, je takřka neodolatelná. Na rozdíl od plovky působí přirozeně, na rozdíl od standardního boilie nezapadne. A bum, už to sviští!

trofejní kapr
foto: Michal Kučera

Koupit nebo připravit

Možností, jak vytvořit neutrální nástrahu, je několik. Tou nejsnazší je nákup už hotových vyvážených nástrah. Vyrábějí se ze stejných směsí a tekutin jako boilie stejné příchutě, jen jsou do nich přidány nadlehčující složky, jako jsou například Antarktic Krill, Krevetová moučka a další.

Jsou vyváženy tak, aby se v první fázi zlehka vznášely nade dnem, ale jen pár milimetrů na délku vlasového přívěsu. Háček s částí návazce nazdvihnout nedokáže. Jakmile lákadlo po desítkách minut nasákne vodou, tak zlehka dosedne na dno a stává se opravdovou neutrálně vyváženou nástrahou. Pokud chcete první fázi vynechat, polijte před použitím nástrahy tekutou potravou a nechejte nasáknout. Tím mírně ztěžknou a rovnou dosednou na povrch.

Další variantou, jak docílit vyvážené nástrahy, je použít plovoucí nástrahu a zatížit ji. Ovšem ne na návazci, jak se to běžně dělá, ale rovnou na vlasovém přívěsu. Jak na to? Nejlépe tak, že vezmete broček a nacvaknete ho na vlas těsně pod plovoucí boilie. Je nutné zkoušením zvolit vhodnou velikost bročku, aby nástrahu zvolna stáhnul ke dnu, ale jinak ji příliš nezatěžoval.

Jedna z mých nejoblíbenějších

Třetí možností je kombinace potápivého a plovoucího boilie. Buď použijete dvě kuličky nad sebou, kdy ta na vrchu je plovoucí, nebo seříznete část potápivé, část plovoucí a těmi seříznutými plochami je dáte k sobě. Je to jedna z mých nejoblíbenějších a nejúspěšnějších prezentací.

Nástraha nemá takový odpor při nahazování, neční tolik nade dnem jako klasický panáček, navíc její vrchní část dodává této kombinované nástraze dráždivý prvek v podobě fluo barvy. Obvykle seříznu třetinu potápivé 16mm kuličky a k tomu dám polovinu 14mm plovky.

nástraha na kapry
foto: Michal Kučera

Nedávno jsem ale chytal v místě, kde na dně byly zbytky travin. A tak jsem chtěl co nejlehčí nástrahu, která pomaličku klesne na povrch. Proto jsem použil půlku potápivé a dvě třetiny plovoucí kuličky boilie, a záběr jsem si nakonec vymodlil.

Když jsou ryby hladové

Klasický panáček má zase výhodu v tom, že je viditelný už z dálky. Je výbornou variantou ve chvíli, kdy jsou ryby hladové. Je to pořádné sousto, které díky svému nadlehčení kaprovi snadno vletí do tlamy. K 16mm potápivé kuličce dávám 14mm plovoucí, k 2mm pak lze použít 14 i 18mm plovku, k 24mm se nejlépe hodí 18mm pop up.

Taková nástraha už je opravdu velká, ovšem na rozsáhlých vodách, jako je kupříkladu Pálava nebo jezera na Váhu bývá velmi účinná. Kapři jsou zde zvyklí na velká sousta, jako jsou škeble, takže pro ně takové sousto nepředstavuje žádný problém.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled