Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
včera
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 5 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 5 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 5 dny

Vyvážená a plovoucí boilie

Marek iRybářství 5. června 2024 0 komentářů
kapr

foto: Michal Kučera

Praxe

Vyvážené a zejména plovoucí nástrahy nejsou v rybařině nic zásadně nového. Plovoucí kousky pečiva se používaly už velmi dávno. A ve chvíli, kdy pečivo trochu nasáklo, stalo se de facto vyváženou nástrahou, která sice leží u dna, ale stále je lehčí než ostatní běžné nástrahy.

text: Michal Kučera

V tom je právě celý vtip a účinnost těchto nástrah. Vzhledem k tomu, že jsou lehčí než všechno ostatní, s čím se kapři běžně ve vodě setkávají, nasají je obvykle mnohem větší intenzitou, než by bylo nutné. A háček díky tomu vletí hlouběji do tlamy a zasekne se.

REKLAMA

Je nutné si uvědomit, že kapr při dolování přirozené potravy (patentky, škeble, ráčci atd.) musí obvykle vynakládat určité úsilí, aby ji získal. Stejně tak klasické potápivé návnady, jako je boilie, pelety či partikl, je nucen nasávat určitou intenzitou. Dokážete si určitě představit, jak to vypadá, když stejným způsobem nasaje něco mnohem lehčího.

Když jsem začínal chytat s boilie, žádné takovéto speciální nebylo. Všechno byly jen potápivé kuličky na dno. A tak nezbylo, než si pomoci jinak. Používal jsem k tomu barevnou plovoucí pěnu, kterou jsem si zastřihl podle velikosti nástrahy a také podle toho, jestli jsem chtěl plovoucí, nebo jen vyváženou nástrahu. Zejména na stojatých vodách mi to přinášelo pěkné úlovky. A pokud si dobře pamatuji, s pomocí takto upravené nástrahy se nám podařilo v roce 2006 vyhrát nultý ročník Kaprařského maratonu na Tovačově.

REKLAMA

Vylosovali jsme si totiž místo, kde nebyla taková hloubka, kvůli čemuž tam na dně začínaly vyrůstat traviny. Především tedy přede mnou – kolega to měl na svém místě poměrně čisté. Všiml jsem si občasného pípnutí, jak se rybě nepodařilo nasát nástrahu a sem tam jsem vytáhl na háčku i kousek rostlin. A tak mě napadlo přidat k boilie pěnu a zvednout nástrahu několik centimetrů nade dno.

Zatímco v noci to takový efekt nemělo a kolega měl v tu dobu více úlovků než já, přes den za bezvětří jsem byl prakticky jediný na celém jezeře, kdo tahal ryby. Všichni mysleli, že mám nějakou zázračnou nástrahu, ale hlavní rozdíl byl v tom, že nebyla zapadnutá v travinách. A tak náš náskok narůstal den ode dne a na konci jsme měli téměř tolik, co ostatní týmy na jezeře dohromady. Byly to mé první vyhrané velké závody, takže jsem z toho měl obrovskou radost.

Balance a wafters nástrahy

Možná mám nějaké kousky oné plovoucí pěny ještě ve výbavě, ale už ji prakticky nepoužívám. Dnes už je na výběr obrovské množství plovoucích a vyvážených nástrah v různých barvách, průměrech i příchutích. Osobně mám nejraději vyvážené balance nástrahy. Vyrábí se totiž z prakticky stejných směsí jako potápivé boilie stejné příchutě. Jen jsou o něco lehčí. Vizuálně i čichově jsou ale prakticky nerozpoznatelné. A to je myslím ta zásadní výhoda.

boilie
foto: Michal Kučera

Zatímco vy krmíte boilie na dno a ryba při návštěvě loviště už dobře ví, jakou silou je potřeba tyto kuličky nasát, jedna z nich je znatelně lehčí. I ten nejopatrnější kapr má pramalou šanci rozpoznat tuto lest. I při opatrném nasátí mu kulička vletí do tlamy hlouběji, než očekává.

Podobné jsou wafters nástrahy. Jsou stejně tak neutrálně vyvážené, tedy ani neplavou, ani nejsou těžké, jen jsou ve výrazných barvách a dráždivých příchutích. Jsou tedy velmi podobné plovoucím pop up, jen tolik neplavou – maximálně jen na výšku vlasového přívěsu. Wafters nástrahy v malých průměrech jsou nejpoužívanější nástrahou na method feeder, používají se spolu s naplněným krmítkem. Ovšem i větší průměry jsou velmi účinné. Místo krmítka můžete použít například naplněnou PVA punčochu a dosáhnete podobného efektu.

Plovoucí pop up nástrahy plavou tak, aby zdvihnuly celý návazec včetně háčku do sloupce. Výšku nade dnem pak regulujete pomocí bročku nebo jiné zátěže (tmel). Tak jak daleko bude od háčku, tak vysoko nástraha pop up vystoupá. Někdy stačí 1 až 2 centimetry, jindy je lepší pustit nástrahu ještě výš – v extrémním případě na délku celého návazce. V tom případě už nástraha nepůsobí jako součást okolní návnady, ale spíš jako dráždivý prvek, který kaprovi postavíte do cesty. A kapr často neodolá.

Mnohé moderní montáže (například Ronnie rig) obsahují více prvků, jako jsou micro obratlíky, zavrtáváky a podobně. Proto jsou těžší a standartní pop up by je nemusela utáhnout, tedy zdvihnout nade dno. V tom případě jsou nejlepší speciální Ronnie pop up, které mají vylepšené plovoucí vlastnosti. Spolu s výraznou vůní a barvou jsou pro kapra mnohdy neodolatelné.

Představte si, že jdete po ulici a do cesty vám přímo před nos někdo postaví štangli čerstvého uzeného, kterou právě vyndali z udírny. Udrželi byste se? Já asi ne. Ještě k tomu právě načepované pivo a chytil bych se vždy, když bych šel kolem. Hodně úspěchů!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled