Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 6 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 16 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny

Vlkouš vám předvede peklo

strunc 17. srpna 2019 1 komentářů

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poznávání

Text: Michal Simčo, foto: www.rybolovnorsko.cz

Vlkouš se vyskytuje ve všech chladných mořích na severní polokouli. Jsou zaznamenány rozsáhlé populace v severním Atlantiku v oblasti od Grónska po Island a dále v Norském moři, Barentsově moři a u souostroví Špicberky. Vlkouši žijí také v Tichém oceánu, zejména ve vodách u Japonska, ale také u Kalifornie. To však neplatí o jeho větším kolegovi, kterého většinou všichni nazývají leopard.

Ten je nejrozšířenější u pobřeží Grónska a v Barentsově moři. Pro našince je největší šance na ulovení leoparda u ostrova Soroya, kde se jich každým rokem uloví několik desítek. Není to ryba, která by se lovila masově. Je spíše vzácná. Už její název budí respekt. Když ulovíte většího jedince, po vylovení vám v lodi předvede peklo! Norští námořníci s nadsázkou mluví o démonovi, který by se neměl lovit z plastových člunů. „Zpět do moře se klidně prokouše,“ říkají.

REKLAMA

Vlkouš obecný patří do čeledi vlkoušovitých (Anarhichas lupus). Jsou to severské ryby, které vyhledávají chladnější vody. Vždy žijí u dna a jsou dravé. Nepohybují se na velké vzdálenosti, v hejnech neloví.

Jsou to spíše samotáři, kteří si své teritorium hlídají. Vlkouši vyhledávají tvrdé, skalnaté a pórovité dno, kde nacházejí bezpečný úkryt. Vlkouš obecný měří v průměru metr a váží přibližně 15 kg. Těchto parametrů dosahuje přibližně ve věku 12-15 let.

REKLAMA

Leopard je mnohem větší

Dorůstá délky 150 cm a hmotnosti až 35 kg. O jeho dlouhověkosti nejsou přesné informace, ale předpokládáme, že se dožívá až 25 let. Tato ryba má ráda velmi chladnou vodu v malém rozsahu kolem nuly.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jeho krev obsahuje chemické látky, které mu umožňují nezamrznout i při opravdu nízkých teplotách. Díky tomu se dovede aktivně pohybovat i v arktických vodách. Prvních pět let roste leopard velmi rychle, metrové délky dosahuje už v pěti letech. Potom se jeho růst zbrzdí, což je dáno hlavně tím, že se stáhne ze „stometrových mělčin“ do větších hloubek, až k 500 m.

Množství barevných variant

Vlkouš obecný má protáhlé tělo a rozměrnou hlavu s širokými ústy a silnými konickými zuby. Hřbetní a řitní ploutve jsou dlouhé a nejsou srostlé s ocasní ploutví, jak je tomu u mnoha jiných ryb. Kůže je pokryta malými šupinami, které se v kůži téměř ztrácejí.

Pokud se vám zakousne do ruky, buďte si jisti, že ho nesundáte.

Vlkouš se vyskytuje v několika barevných variacích počínaje šedozelenou přes červenavě hnědou a černou konče. Vlkouši přijímají barvu prostředí, ve kterém žijí. Hlava je velká, mohutná a se zaobleným rypcem a širokou tlamou. V obou čelistech jsou v jedné řadě velké zuby, ve spodní čelisti jsou další 2–3 řady menších zubů.

Spodní čelist je osazena špičáky i pevnými stoličkami, které bez problémů drtí schránky korýšů. Hřbetní ploutev je velmi dlouhá, tvoří ji 79 tvrdých paprsků. V řitní ploutvi je 48 měkkých paprsků. Ocasní ploutev je velmi malá. Břišní ploutve chybějí. Tělo je zbarveno šedohnědě, hnědočerveně nebo hnědozeleně s tmavými příčnými pruhy, které zasahují i na hřbetní ploutev.

Stisk přímo drtivý

Vlkouš se živí především korýši, měkkýši a ostnokožci. Leopard loví i menší ryby, kupříkladu tresky jednoskvrnné nebo okouníky. Protože se jeho zuby rychle opotřebují, narůstají mu každý druhý měsíc nové.

Leopard má v horním patře zuby uloženy ve třech řadách podobně jako žralok, ve spodním patře má jen jednu řadu zubů. Jeho stisk dovede vyvinout tlak až tří atmosfér na centimetr čtvereční. Tento stisk je způsoben obrovskými lícními svaly, které nemá žádná jiná ryba severního moře.

Pokud se vám zakousne do ruky, buďte si jisti, že ho nesundáte, dokud ho nezabijete, což může trvat i několik minut. S mořskou kočkou manipulujte velmi opatrně. Je znám případ, kdy tato ryba ukousla rybáři prst na noze i přes gumovou holinku.

Vlkouši pohlavně dospívají ve věku šesti až sedmi let. V období od října do ledna samičky na mořské dno nakladou až 25 000 jiker a samečci hlídají larvy, dokud se nevylíhnou. V tomto období bývají agresivní. Vlkouš má vnitřní pohlavní orgány, proto dochází k oplodnění samice uvnitř jejího těla. Vývoj jiker trvá asi dva měsíce. Larvy jsou dlouhé asi 1,2 mm. Samice klade již oplodněné jikry velké 5–6 mm na dno v malých chomáčcích, v hloubce 40–200 m.

Maso a kůže

Vlkouš není specifickým cílem rybářů. Přesto se každým rokem na světě uloví přibližně 50 000 tun této ryby. Když se vlkouš objeví v rybářských sítích, lovci jsou potěšeni.

Přestože v nich končí jako náhodný úlovek, jeho maso je velmi ceněné. Při pečení nebo smažení se doporučuje stáhnout kůži, která trochu páchne, potom už si pochutnáte. Maso je sněhově bílé, zároveň pevné a šťavnaté. Má kvalitní játra, dají se přirovnat k těm tresčím.

Leopardí kůže je velmi oblíbená i v kožedělném průmyslu. V Norsku si koupíte leopardí vesty, kabelky, boty, peněženky.

Jak vlkouše ulovit si povíme příště.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Krásný informativní článek, moc pěkně napsané.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled