Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval OBRAZEM: Školác...
před 2 hod
Fotografie
Rybocz okomentoval Za candáty na p...
před 13 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh duhový...
před 18 hod
Fotografie
Antonín přidal úlovek Kapr obecný...
před 19 hod

Velmi lehká kaprařina

Marek iRybářství 29. října 2021 0 komentářů
kapr

foto: Ivo Novák

Praxe

Je nezvyklé psát o kaprařině v souvislosti s lehkostí. Rád bych ale představil alternativu ke klasickému lovu. Několik let lovím kapry všech velikostí pomocí match prutu a s průběžným splávkem. Tento typ lovu je velmi zajímavý. Člověk má pocit, že si na prutu 5-15 g povodí každou rybu. Ovšem plavaná má ke kaprařině daleko a tak jsem začal praktikovat jiný typ rybaření ačkoliv klasický lov kaprů na boilie miluji.

text: Jiří Kadubec

Klasické kapraření vyžaduje spoustu času a také patřičné vybavení. S běžným kaprovým prutem jsem si nikdy menší rybu neužil. Proto jsem se zaměřil na tzv. velmi lehkou kaprařinu, která není lehká v duchu provedení, ale co se týče rybařiny a touze po konkrétní rybě.

REKLAMA

Takto mohu jít k vodě na pár hodin a vždy si náramně užít s kapříky do 60 cm, jako kdybych lovil obry o hmotnosti kolem 20 kg. Vybavení a technika lovu je v mnoha případech stejná nebo obdobná, ale ke slovu přichází odlehčení vybavení. Výhodou toho všeho je také skutečnost, že si tak příjemně zachytáte i v malých rybnících či říčkách.

Základní změny

V zásadě se týkají odlehčení prutů, navijáků, vlasců, zmenšení háčků. A také se člověk musí zaměřit na fakt kvalitní nástrahy, které ryby lákají. Pokud píši o odlehčení prutů, nemyslím tím, že je budeme nějak uzpůsobovat, prostě použijeme jiné. Napadlo mě to, když jsem držel v ruce svůj 3m prut na přívlač, s nímž lovím především na ÚN.

REKLAMA

úlovek
foto: Ivo Novák

Vzhledem k tomu, že mám rád i lehkou přívlač, tak při délce 3 m má odhozovou gramáž pouhých 15-40 g. Což je přesně to zlehčení, které jsem potřeboval. Putoval na něj naviják na plavanou (velikost 2500). Prut jsem sice zkoušel osadit i navijákem velikosti 4000, ale ukázalo se, že celá sestava byla jen těžší, v tomto případě zbytečně. Lovíme přece na několika metrech rybníka a na říčce, ne?

Zátěže

Obdobné odlehčení nastane i v případě zátěží. V mém případě jsem limitován pouhými 40 g zátěže, do které ale musím započítat i nástrahu. Není to moc málo, ptáte se? Ne, opravdu není. Při použití slabého a kvalitního vlasce se s takovou sestavou dá nahazovat až do neuvěřitelné vzdálenosti. Vždy je však něco za něco…

A tak je třeba stále počítat s tím, že tento typ lovu je zaměřen na menší kapry, i když zdolání větších a velkých ryb není jen o vybavení, ale hlavně o zkušenostech a citu pro lov.

V případě použití takto lehkých sestav odpadá možnost použití krmítek a obdobných pomůcek pro zakrmení lovného místa. To nás ale v ničem nelimituje. Naopak! Díky použití lehké montáže, která obsahuje závaží a nástrahu, polekáme méně ryb než při použití krmítka nebo při klasické kaprařině. A při této technice jde hlavně o to, rychle dospět k záběrům.

Zmenšení velikosti háčků

Velice důležitá záležitost. Je to jediná součást udice, s níž se ryba určitě a vždy seznámí. Tím, že použijeme malý typ háčků (z feederu nebo plavané), získáme nad ostatními rybáři velký náskok, když oni podobné věci neřeší. A to je právě to, co potřebujeme.

Nepoužíváme krmítka… Jak dostat nástrahu do vody?

Lovíme daleko od břehu? Nelovíme! A tak můžeme zakrmit třeba rukou. Přesně. Ale pokud lovíme dál od břehu nebo krmíme pouze partiklem, pomůže nám prak (v případě nesoudržného partiklu můžeme použít method mix pro zpevnění a nastřelovat tak krmné koule).

Anebo se výborně hodí krmná lopatka. Obě pomůcky považuji za skvělé a přesné. Prak je lehoučký jako vánek. No a krmnou lopatku našroubujeme na tyč podběráku, a tak máme dva pomocníky v jednom.

Na co chytat a čím krmit?

A jsme zpět u klasiky… Technika krmení je velmi podobná, nástrahy i návnady shodné. Připomínám, že jde o rychlý lov bez dlouhodobého předkrmování a tak krmit za pomoci boilie není vhodné.  V tomto případě upřednostňuji partikl a method mix. Popřípadě pokrájené či drcené boilie nebo pelety.

Nástrahu předkládám vždy na vlasu. Tedy naprosto shodně, jako při klasickém lovu kaprů. Jako nástrahu používám boilie standardních velikostí, ale i ty miniaturní. Jako vždy na vlasu je úspěšná i kukuřička. Sami vidíte, žádná věda to není. Stačí se držet postupů při klasickém kapraření.

Ostatní pomůcky

Jde o minimum věcí. Podběrák je nutností bez ohledu na to, jestli je povinný, či ne. Bohatě si vystačíme s plavačkovým óčkem o průměru 60 cm a rukovětí od podběráku na kapry. Výhoda je, že můžeme z podběráku rychle vytvořit vnadící lopatku. Vhodná je i podložka. V tom případě se hodí minimalistická verze – pouze pěnová s potahem, kterou lze zavinout do ruličky.

ryba
foto: Ivo Novák

Vidličku či sedátko při této technice neřešme. Pokud ryby berou, moc toho nenasedíme. Když moc neberou, pod zadní částí těla nám stačí podložka či svetr. Na tripody zapomeňte. Postačí poctivé vidličky. Elektronické signalizátory sice mít můžete, ale když lovíte tam, kde je naprosté ticho, ryby si s nimi můžete vylekat.

Když s nimi lovím, vypínám zvuk a sleduji jen odlehčený swinger, popřípadě i diodu na signalizátoru. Jdete-li lovit k malým vodám, buďte při příchodu dvojnásobně tišší a neviditelní. Věřte mi, že i na malých vodách ulovíte kapřích padesátníků a šedesátníků dostatek. Někdy i tolik, že se nestačíte divit.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled