V australských vodách byla poprvé spatřena vzácná oliheň bigfin. Jedná se o hlubomořského živočicha, proto je velmi těžké jej nalézt a pozorovat. Vědcům při tom pomohly kamery i lasery.
Text: reakce, foto: repro news.com.au
Vědci našli vzácný druh olihně u australského pobřeží. Díky nové technologii se jim daří tato hlubinná zvířata lépe nalézt.
Oliheň, kterou pozorovali, má bohužel jen anglický název The bigfin squid, ten bychom mohli do češtiny volně přeložit jako oliheň s velkými ploutvemi, v tomto případě spíše chapadly. Právě dlouhá chapadla jsou pro tohoto hlavonožce typická.
Pozorování olihně ve volné přírodě bylo podle vědců z organizace CSIRO velmi náročné a je známý asi jen tucet případů po celém světě, z toho ani jeden v australských vodách. To se s novou technologií změnilo a v nedávné době bylo zaznamenáno pět nových pozorování právě v okolí Austrálie, konkrétně ve Velkého australského zálivu.
„Jedná se o první záznamy olihně bigfin v australských vodách a více než dvojnásobek známých záznamů z jižní polokoule,“ uvádí se ve studii publikované na PLOS ONE.
Technologie využívá dálkově ovládané námořní plavidlo a vlečený kamerový systém, který může dosáhnout hloubky až 3258 m. Navíc je vybaven lasery, které mohou přesněji změřit velikost olihní.
Vzhledem k tomu, že hlubinné olihně žijí pro většinu lidí v prakticky nepřístupných částech světa, stále o nich víme velmi málo, ale vědci uvedli, že právě takovéto objevy ukazují, proč je důležité prozkoumat hlubiny oceánů.
Diskuze k článku (0)