Stát vyplácí takzvané zástřelné za odstřeleného kormorána velkého. Jejich počty se přesto nijak zvlášť neredukují a dál přidělávají rybníkářům nebo rybářským svazům vrásky na čele.
text: Marek Kožušník
Ačkoliv je kormorán u nás chráněným druhem, zákonná úprava z konce roku 2018 povolila jeho odstřel, aby se regulovaly stavy tohoto rybožravého predátora. Majitelé vodních ploch postižení ničivými nálety kormoránů dostávají od státu odškodnění a stát proplácí takzvané zástřelné.
Střelec dostane 500 Kč za kus. Zástřelné se proplácí přes myslivecký spolek, kam peníze zašle stát.
Není to tak, že by si povolenku na odstřel kormorána mohl sehnat kdokoli. Odstřel je povolen pouze myslivcům a pouze na jejich spolkové honitbě. Nesmí se střílet kulovnicí, povolená je pouze brokovnice.
Ministerstvo financí podle dřívějších informací vyplatilo předloni na náhradách 37,2 milionu korun. Za první polovinu loňského roku to bylo 34,2 milionu korun.
Jak říká ornitolog Václav Beran, můžou to být zbytečně vynaložené peníze: „V Bavorsku dělali velký experiment, který trval 10 let, kdy povolili téměř všechny představitelné metody eliminace kormorána mimo hnízdní dobu. Došlo k tomu, že přestali lovit ve velkých hejnech, začali lovit v noci, opustili jednotná velká nocoviště a začali nocovat jednotlivě. Takže ve finále se ten počet kormoránů tam nijak nezměnil.“
Majitelé rybníků i rybářské svazy mohou jen doufat, že když se dosáhlo povolení odstřelu kormoránů, bude následovat povolení regulace přemnožené vydry říční.
Diskuze k článku (0)