Text: Jiří Šodek, foto: auto, Vladimír Urban
Jak prodloužit životnost pelety? Jakubův nápad s punčochou je vynikající řešení, jak její rozpad zpomalit. Sehnat dámskou punčochu není problém. Buď si ji rybář vyžádá (nebo ukradne) od své přítelkyně, manželky, milenky, nebo si prostě koupí punčochy v obchodě.
Proč vosk?
Jak jistě všichni víme, peleta (v závislosti na teplotě vody) dlouho nevydrží. Díky působení vody zvnějšku dochází k jejímu pomalému rozpadání. Tomu bohužel nejde moc zabránit. Ale u pelety dochází k jejímu rozpadu i zevnitř! A tady je jádro mého vylepšení. Je to celkem jednoduché a troufám si tvrdit, že to zvládne snad každý, kdo má ruce a prsty.
Po navlečení pelety na návazec zapálíme svíčku a do otvoru pelety z obou stran nakapeme vosk tak, abychom oba otvory co nejvíce utěsnili. Vosk nakapeme co nejhlouběji do vnitřku pelety. Čím hlouběji se nám to povede, tím méně se do pelety dostane vody. Taky musíme počítat s tím, že při náhozu a následném švihnutí může dojít k odpadnutí vosku. Proto si dáme záležet, aby naše práce nebyla zbytečná. Takto upravená peleta nám zůstane nastražená dvakrát déle než peleta bez zakapání voskem.
Co budeme potřebovat?
Svíčku… Mně osobně nejvíce vyhovuje svíčka na dort. Je tenčí, zabere málo místa v kufříku a dobře se s ní kape vosk do pelety. Zkoušel jsem svíčky různých barev i vůní, ale větší počet záběrů a ryb jsem nezaznamenal.
Zarážku… Nejlépe se mi osvědčila zarážka ve tvaru V. Tato zarážka je sice dražší, ale při stahování udice zůstane z 99 % na návazci. Spotřeba zarážek je minimální a svým způsobem šetříme životní prostředí.
Teď už stačí jen nahodit a čekat. Doufám, že tento nápad vyzkoušíte a budete spokojeni.