Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 6 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Jak jsme si uži...
předevčírem

V září se rybářům daří!

Marek iRybářství 9. září 2021 0 komentářů
candát

foto: Lenka Hofmanová

Praxe

Tento měsíc patří zcela určitě k jednomu z nejlepších z celého roku. Všechny druhy ryb jsou aktivní, a navíc se pomalu začínají cpát na zimu. Zásadní vliv na braní má pochopitelně vývoj počasí. Někdy bývá začátek září teplejší než srpen, jindy se naopak citelně ochladí. Kromě kaprů se dají úspěšně lovit i dravé ryby.

text: Zdeněk Hofman

Sumci i candáti berou stále velmi dobře za tmy. Živá rybička někdy zláká i štiku a většinou berou větší exempláře, které vyráží na lov až za soumraku. Podle druhu a velikosti nástražní rybky vybírám i koncovou montáž. Menší rybičky, jako oukleje a plotičky do 10 cm, nastražuji většinou na jednoháček bez lanka, popřípadě s jemným wolframovým lankem.

REKLAMA

Pokud pomýšlím na štiku, dávám lanko pokaždé. Na štiky ovšem používám větší rybky (15–25 cm). Na sumce pak v délce 25–50 cm. Na sumce i štiku se mi osvědčil návazec se dvěma kvalitními trojháčky nebo s jednoháčkem a trojháčkem. Jednoháčkem napíchnu rybku za hřbet a trojháček nechám díky pomocnému háčku viset pod břichem.

Při záběru na takto nastraženou rybku není vůbec nutné se zásekem otálet. Stačí několik vteřin, než dravec kořist pořádně uchvátí. Montáže na sumce používám fluorokarbonové o síle 1 – 1,3 mm. Pokud zabere nečekaně velká štika, snažím se ji zdolat co nejrychleji. Zbytečné otálení může znamenat ztrátu úlovku.

REKLAMA

Ostré zuby si dokáží poradit i s takhle silným vlascem. Něco jiného je, pokud používám fluorokarbon jako návazec na přívlač. Tady funguje velká nástraha jako roubík a štika nemůže čelisti úplně sevřít. Živou rybičku dokáže během souboje vydávit a pak může být zle.

Na sumce dávám i tři trojháčky

Při nastražování velkých ryb (30–50 cm) používám pochopitelně montáž se třemi trojháčky. Velmi často totiž chytám na velkého cejna a je dobré okovat hřbet i břicho. Cejn není úplně ideální nástraha, při lovu nástražních ryb na řece však patří mezi nejčastější úlovky.

tloušť
Tloušť je skvělá nástraha na sumce. Foto: Lenka Hofmanová

Sumci na ně ale berou celkem dobře. Problém je v tom, že nevydrží tak dlouho, jako třeba tloušť, kterého považuji za vůbec nejlepší nástrahu. Pokud si můžu vybrat, používám cejny se světlými nebo načervenalými ploutvičkami. Jedná se o cejnka malého nebo různé křížence, kteří vydrží mnohem více než cejn velký s černými ploutvičkami.

Lov candátů

Noční lov na plavanou má svoje jedinečné kouzlo. Chemické světýlko vypadá jako světluška, která začne najednou divoce poskakovat, až pomalu zmizí ve tmě. Ve skutečnosti však splávek zajel pod hladinu a je jasné, že zabral candát. V osmdesátých letech jsme takhle s naší partou nachytali na Rozkoši spousty pěkných candátů.

Jeden prut jsme měli nastražený na položenou s mrtvou rybičkou a druhý na plavanou. Nahodit stačilo kousek od břehu a počkat na soumrak, kdy smečka šupinatých vlků vyrazila na lov. Jakmile candáti zaútočili, chytilo se jich vždy několik najednou. Plavaná nad položenou vždycky zvítězila, což dokazovalo, že živou rybičku candáti lépe najdou.

Jakou rybku nastražit?

Někdy je úplně jedno, jaká rybička je na háčku a dravci zhltnou vše, nač narazí. V určitých obdobích se však specializují na určitý rybí druh a ostatní rybky zcela ignorují. Na Rozkoši jsme byli jeden čas úspěšní pouze na malé okounky v délce okolo 3 cm, kteří kroužili v obrovských hejnech kolem břehu. Stačilo na chvíli potopit čeřen a síť jich byla hned plná.

Pak rychle nahodit a při troše štěstí zabral pěkný candát. Po setmění připlouvali v hejnech ke břehu, kde okouní hejna přepadávala. Prozrazovalo je hlasité šplouchání na mělčině, kam za prchajícími rybičkami vyráželi. Slyšeli jsme vždycky už z dálky, jak se blíží. Pak začala světýlka splávků poskakovat, nastražení okounci vycítili, že bude zle a po chvíli začalo rodeo.

Někdy nám zabrali i dva candáti najednou. Prožívali jsme šťastné okamžiky, candátí orgie se ale bohužel každý rok nekonaly. Velké candáty nad šedesát čísel jsme chytali tak jednou za čtyři roky, když dorostla nová populace.

Na řekách fungují oukleje

Ouklej obecná patří bezesporu k jedné z nejdůležitějších složek potravního řetězce dravých ryb. Candáti a boleni se někdy soustředí na menší oukleje v délce okolo 5 cm. Jejich hejna jsou mnohem početnější, zatímco počty větších ouklejí jsou již hodně zdecimované.

úlovek
Cejnek se světlými ploutvičkami. Foto: Lenka Hofmanová

Méně zkušené oukleje bývají možná i snadnější kořistí. Pokud dravci loví při hladině, vyplatí se sledovat, jaké a jak velké rybky vyskakují. Sjednotit nástrahu s lovnou zvěří znamená mnohonásobně zvýšit šanci na záběr mazaného dravce. Pak možná zabere ryba, o které sní každý rybář a takovou přeji i vám. Tak ať berou.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled