Pokud ode dneška do pátku uvidíte v řece Bílině plavat podivnou barevnou látku, nevolejte hned hasiče, policii nebo inspekci životního prostředí. Nejde o otravu řeky, ale stopovací zkoušku. Informuje o tom Severočeský územní svaz na svých stránkách.

text: Marek Kožušník

Stopovací zkouška je řádně povolena Krajským úřadem Ústeckého kraje. Jde o pokus v rámci projektu Poplachového modelu Labe (ALAMO). Nezávadná stopovací látka je barevná, jak můžete vidět na fotografii. Ovšem pohled na ni může budit mylný dojem ekologické havárie.

Pokus bude probíhat ve dnech 10.–13. května 2022 na řece Bílině v úseku od jezu Jiřetín po ústí do Labe. „Stopovací zkouška se běžně využívá například pro zjištění původu nebezpečných látek,“ říká pro iRybářství Jan Skalský, mluvčí severočeských rybářů

„Stav řeky Bíliny se sice v posledních desetiletích zlepšil, ale stále čelí určité zátěži, v jejím povodí je celá řada velkých měst, stovky tisíc obyvatel na jejích březích. Těžební i chemický průmysl. Navíc nelze zapomínat i na zátěž z minulosti, v sedimentech se stále nachází nebezpečné látky z minulosti, například těžké kovy,“ dodal pro iRybářství Jan Skalský.

Napsat komentář