Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 6 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Jak jsme si uži...
předevčírem

V neděli 16. 6. začíná sezóna lovu dravců!

Marek iRybářství 14. června 2024 0 komentářů
okoun

foto: ČRS

ČRS a MRS

Rybáři dlouho očekávaný 16. červen je konečně tady a všichni netrpělivě vyčkáváme na zahájení lovu dravých druhů ryb. Věříme, že každý vyznavač lovu dravců je na sezónu pilně připraven, a proto bychom vám rádi připomněli základní pravidla jejich lovu na revírech Českého rybářského svazu.

text: za ČRS Lukáš Mareš

Stejně jako rybáři připravují své vybavení, tak i Český rybářský svaz připravuje na sezónu lovu dravých druhů ryb svěřené revíry. Zarybňování dravci probíhalo již v letošním jarním období. V loňském roce jsme do rybářských revírů vysadili více než 89 000 kusů bolena dravého, 884 000 kusů candáta obecného, 449 000 kusů okouna říčního, 63 000 kusů sumce velkého a 1 172 000 kusů štiky obecné, a to ve všech věkových kategoriích.

REKLAMA

Kontrola pravidel rybolovu

Před zahájením lovu by si měl každý rybář zkontrolovat, zda nedošlo od loňské sezóny k úpravě pravidel rybolovu na revíru, na kterém se chystá lovit. Každý uživatel rybářského revíru má ze zákona o rybářství pravomoc upravit tzv. bližší podmínky výkonu rybářského práva (BPVRP). Mezi nejčastější BPVRP v souvislosti s lovem dravců patří například zavedení minimální délky nástražní rybičky, zvýšená minimální míra některých druhů ryb či omezení kusového množství ponechaných úlovků.

candát
foto: ČRS

Na některých revírech, mezi něž patří i revír Rady ČRS údolní nádrž Orlík, začínají od 16. 6. také platit výjimky z denní doby lovu povolené Ministerstvem zemědělství, na základě kterých je rybářům umožněn nonstop rybolov.

REKLAMA

Kontrola povinné výbavy

Předně musíme zkontrolovat doklady rybáře, přičemž k vodě můžeme vyrazit pouze s platnou povolenkou k lovu a rybářským lístkem. Povinná je i míra pro zjištění délky ryb a vyprošťovač háčků. Na většině revírů je součástí povinné výbavy také podběrák.

sumec
foto: ČRS

Šetrné zacházení s úlovkem

Pokud budete úspěšní a dočkáte se úlovku vytouženého dravce, čeká vás rozhodnutí, zda si rybu ponechat či jí dát svobodu. Pokud úlovek nedosahuje lovné míry nebo se rozhodnete úlovek vrátit vodě, dodržujte hlavní zásady, které rybě pomohou zmírnit následky nedobrovolné návštěvy břehu. O tom, jak s rybou na břehu správně manipulovat a jak fotografovat své úlovky, jsme již informovali v dřívějším článku.

Pozor na nástražní rybky

Pokud patříte mezi milovníky lovu na nástražní rybku, mějte na paměti, že není možné jako nástražní použít ryby lososovité (a lipana), úhoře ani ryby nedosahující minimální lovné míry. Platí také zákaz použití invazních nepůvodních druhů ryb jako nástražních rybek – v našich revírech se jedná o střevličku východní, slunečnici pestrou, sumečka černého a hlaváčkovce Glenova.

štika
foto: ČRS

Zapomeňte také na nastražení zákonem chráněných druhů ryb, obojživelníků či raků. Pokud lovíte nástražní rybičky do čeřenu, pamatujte, že během lovu touto metodou se musíte rovněž prokázat platnými doklady a nesmíte mít zároveň nastražen žádný další prut.

Přejeme vám úspěšné zahájení lovu dravců 2024 plné nových zážitků na revírech Českého rybářského svazu!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled