Stovky uhynulých ryb našli na počátku listopadu rybáři v jezeře Sadská (MO ČRS Nymburk). Množství dalších se tísnilo u hladiny a lapalo po vzduchu. Podle místních rybářů k tomu bohužel dochází každý rok. Na vině je ochlazení. Informovala o tom TN.cz.

text: Marek Kožušník

​„Příčinou je pravděpodobně teplotní stratifikace a cirkulace vody v podzimním období spojená s úbytkem kyslíku v jednotlivých vrstvách vodního sloupce. K tomuto jevu dochází na jezeře Sadská každoročně,“ potvrdil pro TN.cz David Hrstka, předseda MO ČRS Nymburk.

Rybáře trápí úhyny ryb v jezeře Sadská každý rok. Nedostatek kyslíku ve vodě řeší provětřením vody čluny, nic víc prý dělat nemůžou.

„Voda byla okysličována pomocí motorových člunů. Tato událost se znovu opakovala v průběhu následujících dnů, znovu došlo k okysličování,“ uvedl pro TN.cz David Hrstka.

Poslední monitoring proběhl podle něj v sobotu v dopoledních hodinách, kdy byla situace vyhodnocena jako uspokojující s nálezem minimálního počtu uhynulých ryb. Stav vody dále monitorují členové krizového štábu.