Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 6 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 8 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
předevčírem
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

V chladnu s krmítkem

Marek iRybářství 22. prosince 2023 1 komentářů
kapr

foto: MIchal Kučera

Praxe

Ne, nezbláznil jsem se a nevracím se k rybařině, kterou jsem provozoval před čtyřiceti lety. S krmítkem se dá lovit i moderně, i když to pravda tak nějak z toho prastarého stylu vychází. On je totiž úžasně účinný, pokud se dodrží pár základních zásad.

text: Michal Kučera

Abych to ještě trochu upřesnil, nebudu dnes zabíhat do feederu, chytání s košíkem a bílými červy. Tuto parketu přenechám opravdovým znalcům této disciplíny. Zaměřím se na method feeder, což je, zjednodušeně řečeno, něco mezi feederem a moderní kaprařinou. A z velké části je tam i odkaz na ten původní lov s krmítkem, tak jak ho dodnes provozuje spousta, zejména starších rybářů.

REKLAMA

V čem je ten rozdíl? Ve zdánlivých detailech, které se mohou zdát malicherné, ale ve skutečnosti jsou velmi důležité. Chvějivá špička Power (Heavy) feederového prutu je mnohem citlivější než jakékoli čihátko. Navíc udržuje neustálý kontakt s koncem udice a umožňuje zaseknout i při opatrných záběrech, což je s klasickou sestavou velmi obtížné. Komplexní a rozložená práce prutu, na němž bývá velké množství oček, umožňuje použít jemnější vlasec, návazec i menší háček.

A tady vzniká onen zásadní rozdíl. Na jedné straně málo citlivý systém s čihátkem, silnější vlasec a velký hák, který je zčásti zakrytý nástrahou. Ryba musí nástrahu intenzivně nasát a ujíždět s ní, aby ji bylo možné efektivně zaseknout. V teplé letní vodě to není až takový problém, ale v chladné už to tak jednoduché není. Možná ještě tak vysazení hloupí kapři, ale i u nich se pohyby v zimě zpomalují a nenechají se tak snadno chytit jako na podzim nebo na jaře v teplejší vodě.

REKLAMA

Naproti tomu velmi citlivá signalizace, malý ostrý háček, nástraha mimo něj a velmi jemná nenápadná montáž. K chycení ryby často stačí jen to, že nasaje rozpadající se method mix neboli krmítkovou směs. Malá lehká nástraha jí pak vlítne do tlamy i s tím, a to včetně volného háčku, který se může snadno zaseknout.

Nahazování se bát nemusíte

Jak se říká – když dva dělají stejně, není to vždy totéž. V podmínkách chladné vody nebo při slabé aktivitě ryb kdykoli v průběhu roku bude ten rozdíl výrazný. Ale i v plné sezoně jsem si jist, že tato přece jen modernější metoda (odtud název Method) bude mít oproti klasice navrch. Teoreticky se dá praktikovat i s klasickým prutem, ale přijdete o tu jemnost a cit, což je v tomto případě zásadní.

Feeder nebo častěji o něco silnější Power feeder prut vám umožní nejen rozpoznat i jemný záběr, ale též efektivně zaseknout bez rizika, že přetrhnete jemnější vlasec nebo návazec. Pružnost špičky a celého prutu to zcela eliminuje. A co víc, zdolávání s těmito pruty je opravdový požitek bez ohledu na velikost ryby.

Možná se může někomu zdát, že tyto zdánlivě jemné pruty mají příliš malých oček a málo síly na to, aby dohodily daleko. Jenže i to je mýlka. Akce se při náhozu krásně roznese ze špičky na silnější spodní část. S mnohými Power feeeder pruty se dá nahazovat daleko přes 100 metrů, s těmi nejlepšími ještě výrazně dál. V zimě obvykle takovou vzdálenost nepotřebujete, ale v plné sezoně určitě stojí za to mít možnost takto daleko nahodit.

Typické krmítko a nástraha

Montáž je velice jednoduchá. Základ tvoří method krmítko, které má z jedné strany zátěž ve tvaru ploché kapky. Touto stranou vždy přistane na dně. Z druhé strany jsou obruče či ramena, které mají za úkol držet návnadu. Method krmítko má středovou tyčku, kterou se protahuje kmenový (šokový) vlasec.

Můžete jej tedy použít i jako průběžné, když pod něj dáte například oválnou spojku nebo gumový korálek, častěji ale bývá na pevno. V tom případě se konec vlasce připevňuje k úzké spojce či obratlíku, jež se silou zatáhnou do spodku krmítka. A pak už zbývá jenom připojit návazec. Většinou bývá krátký do deseti centimetrů, ale samozřejmě v souvislosti s použitou nástrahou je možné i experimentovat.

Jako nástraha se nejčastěji používají malé 6 až 10mm neutrálně vyvážené boilie (Wafters) různých barev a příchutí. Při náhozu sedí přímo na vršku krmítka v namáčknutém method mixu. Můžete ale použít i plovoucí nebo potápivé boilie menších rozměrů, menší pelety nebo i jiné nástrahy, které lze připevnit na vlasový přívěs. Nástrahu i vnadící směs je dobré před náhozem ještě zatraktivnit nějakým dipem, boosterem nebo tekutou potravou.

I když při tomto způsobu lovu de facto vnadíte směsí z krmítka, není od věci místo ještě prokrmit. Například stejným method mixem, který zformujete do menších zhutněných koulí. Můžete přidat i drobnější vařený partikl, jako je konopí, řepka, pšenice nebo kukuřice. Výborné jsou i malé mikropeletky. Ty lze ostatně po změkčení vmačkávat do krmítka namísto method mixu.

Method feeder je velmi zajímavý a účinný způsob lovu. Proto je s podivem, že na rozdíl od Slovenska nebo Maďarska, kde tento styl lovu dominuje, je u nás stále poměrně opomíjený. Můj kamarád tahle opomíjel manželku, až mu utekla s jiným. No jo no, chybami se člověk učí. Hodně úspěchů.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Krásný článek plný informací, díky za něj!

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled