Po včerejším úniku neznámé láky do Bečvy uhynuly tisíce ryb. Škoda je zatím odhadována přibližně na 2 miliony korun. Rybáři nestíhají mrtvé živočichy odstraňovat z vody, žádají proto všechny rybáře o pomoc!

Text: David Štrunc, foto: Robert Stržínek

Odhad množství uhynulých ryb byl stanoven na 250 metrech toku, ze kterého rybáři vysbírali 10 vaniček plných ryb. To odpovídá přibližně 500 kg mrtvých živočichů. Pokud toto číslo vynásobíme počtem kilometrů, na kterých se uhynulé ryby nacházejí, dostaneme se k 24 tunám uhynulých ryb.

„V řece v podstatě nezůstaly žádné ryby. Teprve teď vidíme, co tu opravdu žilo, nacházíme zde mateční parmy o velikosti 70 cm, velké ostroretky, pstruhy i okouny. Velkým překvapením pro nás byli i candáti,“ řekl pro iRybářství.cz předseda MO Rožnov pod Radhoštěm Ing. Pavel Kocián.

„Škoda je o to větší, že jsme se této řece poslední dva roky intenzivně věnovali a vysazovali zde velké množství špatně sehnatelných reofilů, jako je právě parma nebo ostroretka,“ dodává předseda.

K úniku látky došlo v neděli 20. září. Jaká látka do vody unikla, se zatím neví. Pravděpodobně se jednalo o látku na bázi chlóru.

Rybáři prosí o pomoc s vybíráním mrtvých ryb z řeky. Mají málo lidí a ryb je opravdu hodně. Dobrovolníci zejména z MO Rožnov p/R, Valašské Meziříčí, Vsetín, Choryně, Lipník n/B, Hranice a dalších MO, mohou v případě, že chtějí přiložit ruku k dílu, kontaktovat rybářské technika Jakuba Vávru – tel: 777 069 589

Včera, v poledních hodinách byl zjištěn masívní úhyn ryb na řece Bečvě, v úseku pod Valašským Meziříčím. Dnes byl úhyn…

Posted by Severomoravský rybář on Monday, September 21, 2020

„V akci je policie, hasiči, rybáři, lidé z Povodí Moravy i z České inspekce životního prostředí. Jedovatá látka pravděpodobně na bázi chloru nebo nějaké zásady unikla do Bečvy někde v okolí Choryně, nepředpokládá se její původ z podniků ve Valašském Meziříčí ani z průmyslové zóny Lešná, ale až někde níže po toku řeky. Věřím, že policie najde viníka. To ale nic nezmění. Tisícům mrtvých ryb život nikdo nevrátí,“ popsal na svém facebookovém profilu Robert Stržínek, starosta Valašského Meziříčí.

„Obnova řeky bude trvat opravdu dlouho. Před časem jsme řešili úhyn na přehradě a revitalizace trvala víc než pět let. V řece to bude trvat pravděpodobně déle,“ uzavírá smutně Pavel Kocián.

Na Bečvě je v současné chvíli z důvodu ekologické havárie zakázán rybolov v úseku od obce Choryně až po soutok Bečvy s Moravou.

Líbil se vám článek?
Podpořte nás jakoukoliv částkou
na účet 35404101/0100, variabilní symbol 555.
Děkujeme.