Hezky stavěný lysec ulovený na návětrné straně vodní plochy – pouze několik metrů od břehu. Foto: Radek Švec
PraxeMezi mé oblíbené rybářské disciplíny patří krátkodobé lovy v blízkosti břehu. Právě okraje stojatých vod jsou často zanedbávány. Neprávem. Při tom zde můžete nalézt velké kapry – téměř pod vámi.
text: Radek Švec
Místa v blízkosti břehu jsou přirozenými stanovišti ryb (obzvláště v létě) a právě tato místa jsou ta první, na kterých stojí za to zkusit štěstí. Velmi často jsou plná bujné vegetace a nabízí rybám ideální prostředí, kde se mohou třít a hledat hojnou přirozenou potravu. Když je rybář vnímavý a tichý, může zde slavit velký úspěch. Produktivní jsou ale i břehy bez porostů.
Výběr revíru
Základem je natrefit na revír, který máte relativně blízko a který nemá příliš velkou rozlohu, což je ideální pro kratší lovy. Velkou výhodou je dobrá znalost lokality, zejména oblíbených míst zdejších kaprů. Vždy hledejte oblasti s vhodnými úkryty, jako jsou vodní rostliny a různé překážky. Pokud si nejste jisti lokalizací ryb, je vhodné věnovat se po příjezdu k revíru nejprve jejich aktivnímu vyhledávání.
Doba lovu
Nejlepší je samozřejmě přijít k vodě v co možná nejklidnější době. Pokud je u vody ticho, kapři se toulají i po místech, kde by se v rušném období určitě neobjevili. Když se na kapry vypravíte brzy ráno někdy uprostřed týdne, pravděpodobnost setkání s velkými kapry v okrajích vod je vysoká.
K zahození určitě nejsou ani noční výpravy. Nejhorším obdobím bývá pochopitelně závěr týdne, kdy jsou revíry pod náporem víkendových (velmi často hlučných) rybářů a vyhlídky na pěkný úlovek se tím podstatně snižují. Na druhou stranu se většina rybářů často snaží umístit svoje montáže co nejdále od břehu, proto nástraha umístěná při okrajích vody může zastihnout i opatrné ryby nepřipravené.
Lokalizace ryb
Při tomto druhu rybaření je nejdůležitější zjistit, kde kapři jsou. Když znáte oblíbená místa zdejších kaprů a dobu jejich krmení, budete mít alespoň nějakou představu, kde je hledat. Stejně ovšem musíte počítat s tím, že nějakou dobu hledáním kaprů strávit musíte. Užitečné může být pozorování z vyvýšeného místa, kde budete mít dobrý přehled.
Mezi dobré pomůcky při lokalizaci ryb patří dalekohled a polarizační brýle. Ryby hledejte při březích, pozorujte zkalenou vodu či místa, kde se vytváří typické kapří bublinky. Při krátkodobějším chytání kaprů se zkrátka lov v blízkosti břehu vyloženě nabízí. Když najdete jednotlivé shluky podvodních rostlin, kapři určitě nebudou daleko. Za vyzkoušení určitě stojí také převislé stromy a lekníny.
Velký vliv na to, kde se ryby nacházejí, má pochopitelně i vítr. Ryby se velmi často shromažďují na návětrné straně vodní plochy, kde se vyplavuje potrava. Proto se vyplatí soustředit svoji pozornost na mělčí pás břehu, ke kterému vane vítr.
Taktika lovu, vnadění a nástrahy
Zcela zásadní věcí je udržovat u vody klid, zvláště když je nástraha v blízkosti břehu. Na škodu není ani nenápadné oblečení, v němž splynete s pozadím. Důležitou roli při těchto výpravách přikládám použitým návnadám a nástrahám.
Krmení musí být pro ryby atraktivní, proto k vnadění s oblibou používám pelety (obzvláště v letním období ještě prolité olejem se silným stimulačním účinkem) a jako nástrahu plovoucí boilies výrazné barvy. Při vnadění se rozhodně nebojte míchat různé příchutě a velikosti pelet (nebo použít už připravené mixy) s tygřími ořechy a směsí dalších partiklů.
Také kvalitní method mix je skvělou přísadou do jakéhokoli podobného stick mixu. Drobné pelety se rychle rozpadají a rozšiřují svůj pach, čímž společně s partiklem dokážou na dlouhou dobu spolehlivě zaměstnat krmící se ryby, aniž by je zasytily, zatímco větší pelety zůstávají vzhledem ke své velikosti nedotčeny a čekají na větší ryby. Mojí nejoblíbenější metodou je provnadění lovného místa CSL peletami, které kapři velice rádi vyhledávají pro jejich specifickou vůni pražených kukuřičných zrn.
Jako nástrahu v takovém případě použiji menší pop up (dipované přímo v esenci). S touto kombinací se mi povedlo ulovit opravdu mnoho ryb, velké kapry nevyjímaje. Nastražit můžeme samozřejmě také samotnou peletu buď v její základní podobě, nebo ji ještě zatraktivnit. Nadlehčením a obalením pelety těstem získáme efektivnější nástrahu.
Úspěšná metoda
Ač se to možná nezdá, tento způsob lovu kaprů může v létě překonat rybaření s dlouhými fázemi vnadění a udicemi položenými v několikasetmetrové vzdálenosti od břehu. Navíc zaseknutí ryby z největší blízkosti, která se při prvním úniku snaží člověku doslova vyrvat prut z rukou, je skutečně neobyčejným a vzrušujícím zážitkem.
Diskuze k článku (0)