Nymfa je nástraha pro muškaře, která napodobuje vývojové stadium hmyzu rodícího se pod vodou.
text: Filip Apjár
Z biologického hlediska je nymfa nedospělé stadium (larva) některých skupin hmyzu. Nikdy se nekuklí, jen se svléká. Nymfa je zvláštní larva, protože značně připomíná dospělce.
V širším slova smyslu se jako nymfy někdy označují larvy některých skupin vodního hmyzu, nazývané přesněji najády, které mají podobný ontogenetický vývoj. Dospělce však připomínají jen vzdáleně. Mívají však larvální orgány, které dospělcům chybí (tracheální žábry, lapací maska). Najádu mají: jepice, pošvatky a vážky.
Nymfy jsme začali používat k muškaření již před několika desítkami let. Tenkrát se nesměly používat žádné zátěže, které nepřekrývala tělíčka mušky. Používal se proto olověný drátek. Vázaly se různé druhy blešivců, nymf a larev.
Olověný drátek bohužel nebyl dostatečně těžký a mušky s ním byly dost velké. Účinné byly na pstruhy, parmy a velké hladové lipany. Ale jiné druhy ryby zůstávaly pro rybáře nedotknutelné. Aby se muškař dostal i do velkých hloubek, musel použít jednu mušku jako zátěžovou. Ta vypadala spíše jako nafouklý olověný čmelák.
Současní muškaři dobře znají názvy některých nymf, jako sirupčík, killer, Belgičanka nebo březnovka a bez potíží určí jejich základní barvy. Mnoho těchto vzorů vzniklo právě v České republice a rybáři po celém světě je kopírují a upravují. Představím vám postup vázání Černé Belgičanky, která v mé krabičce nikdy nechybí.
Černá Belgičanka
Jedná se o variaci klasické Belgičanky. Tedy bažantí nymfy s oranžovým límečkem. V průběhu svého závodění jsem si tuto mušku upravil do této černé varianty, která se stala nepostradatelnou součástí mých oblíbených druhů. V malých velikostech ji mají rádi lipani i pstruzi v menších potocích, ve větším provedení s ní boduji při lovu duháků, jelců a na velkých řekách také pstruhů.
Potřebné materiály
- jigový háček
- černá vázací nit
- černý skalp slepice
- měděný drátek
- černého zajíce s flashem
- UV oranžová nit
- stříbrná tungstenová kulička
Kdy se do České republiky dostaly první zmínky o francouzském stylu nymfování? Proč jsme ve srovnání se zbytkem světa jedněmi z nejlepších muškařů v klasické krátké nymfě? Jak vázat Černou Belgičanku podrobně krok za krokem?
To vše si můžete přečíst v novém čísle časopisu Rybářství. Na stáncích je od začátku února.
Objednat si ho od 1. února můžete také v našem e-shopu.
Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářství, můžete si ho zařídit zde.
Diskuze k článku (0)