V neděli 2. ledna zasahovali dobrovolní hasiči v městském parku v Chrudimi. V místním jezírku došlo k masivnímu úhynu ryb.
text: Marek Kožušník
Hasiči vylovili uhynulé ryby za pomoci suchých obleků a podběráků. Pak ryby předali k odborné likvidaci. Informuje o tom facebooková stránka Aktuálně z Chrudimska.
„Když jsme k jezírku na oznámení přijeli, ryby tam byly mrtvé už dva tři dny. Myslím, že tam uhynula většina populace. Co mám informace z druhé ruky, ryby tam většinou pouštějí lidé,“ uvádí pro iRybářství Tomáš Pátek, velitel Sboru dobrovolných hasičů města Chrudim.
Jezírko není svazová voda. „My s ním nemáme nic společného, je to majetek města, které z toho má akorát těžkou hlavu,“ říká pro iRybářství Roman Janáček, hospodář MO ČRS Chrudim 2.
„Ryby se do jezírka dostávají úplně jednoduše – pořád je tam nosí lidi, protože nemají rozum. Ono se jim to líbí, jak v jezírku plavou červené rybičky, ale nechápou, že když je tam půl metru vody, není to pro ryby ideální,“ dodává Roman Janáček.
V nejhlubším místě je tam podle něj hloubka možná 70 cm, to ale pouze tehdy, když je jezírko plné. „Polovinu roku je tam sloupec 45 cm a navíc je to zarostlé leknínem,“ doplňuje Janáček.
„Je to důsledek nezodpovědného chování lidí. Odjakživa se tam ty ryby objevují. Jezírko se vyčistí a stejně tam za měsíc ryby zase jsou. Nejsou to koi kapři, ale většinou barevní karasi. Když dojde k úhynu, je z toho vždycky obrovské haló, protože lidi, co je do jezírka nanosili, s těmi rybami pak soucítí,“ popisuje chrudimský hospodář.
Úhyny se v jezírku podle Janáčka dějí průběžně. V létě, když je málo kyslíku a teplá voda, v zimě, když je jezírko zamrzlé. Jednou za pár let dojde k výraznějšímu úhynu, jako například teď.
„Ty ryby tam živoří, jsou to ryby nepěkné, fyzicky mizerné, zdegenerované, nemají žádnou hodnotu,“ uzavírá Roman Janáček.
Diskuze k článku (0)