V jezeru v parku Boženy Němcové v karvinském Fryštátě uhynuly desítky ryb, mezi nimi kapři, štiky, úhoři, plotice a cejni. Na úhyn upozornili příslušné orgány místní rybáři.

text: Marek Kožušník

Namísto dorazili zástupci magistrátu, Povodí Odry, hasiči, policisté a České inspekce životního prostředí. „Odebraly se vzorky vody, ale výsledky zatím nejsou, pokud vím,“ uvedl pro Moravskoslezský deník Roman Martinek, předseda MO Karviná.

„Odbor stavební a životního prostředí společně s Povodím Odry a Českou inspekcí životního prostředí úhyn ryb v jezeře šetří,“ řekl dále pro Deník Lukáš Hudeček, mluvčí karvinského magistrátu. 

foto: FB

Mluvčí dále uvedl, že vzorky ryb i vody byly odeslány do laboratoří v Olomouci. Na výsledky se teď bude čekat asi deset dní. „Podle testů, které na místě provedli hasiči a pracovníci Povodí Odry, je ve vodě dostatek kyslíku a nebyly ani zjištěny žádné ropné látky ve vodě a jiné chemikálie,“ doplnil mluvčí. 

V jezeře aktuálně probíhá odbahnění a nedaleko stavba silničního obchvatu. V diskusích na sociálních sítích se objevují příspěvky s názory, že se mělo jezero před odbahněním vypustit.

slepé rameno
foto: FB

„Je to kvůli tomu odbahnění. Rybám se do žaber dostává bahno a chybí jim pak kyslík,“ myslí si například jeden z místních obyvatel na sociálních sítích.

„Jezero není možné vypustit, jedná se o slepé rameno řeky Olše. Určitě by po vypuštění bylo i jednodušší odbahnění. V posledních dvou letech se však už do jezera nenasazovaly nové ryby a rybáři měli povoleno ulovit více ryb, než je běžně povoleno,“ dodal mluvčí Hudeček.